Back

#NajważniejszeWrócić

#NajważniejszeWrócić

Góry
Był czwartek, 22 sierpnia 2019 r., wczesne popołudnie, na tatrzańskich szlakach tłumy. W kolejce, aby wejść na Giewont stało kilkaset osób… Nad Tatrami przechodziła gwałtowna burza, w kopułę Giewontu uderzyły liczne pioruny…, ratownicy TOPR niezwłocznie rozpoczęli akcję ratunkową. Rok po tamtych tragicznych wydarzeniach, w których 4 osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych, Małopolska Organizacja Turystyczna rozpoczyna prezentację cyklu filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić. Partnerem przedsięwzięcia jest Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe TOPR.

W pierwszym odcinku serii dowiemy się m.in. na co zwraca uwagę, przed wyjściem w góry, Zastępca Naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Edward Lichota.

 

W drugim odcinku dowiemy się jak się przygotować do wyprawy w góry.

 

Z trzeciego filmu dowiemy się między innymi: jak rozpoznać, że zbliża i oddala się burza, jak zachować się podczas burzy w Tatrach, jak odwodnienie organizmu wpływa na wypadkowość w górach, ile litrów płynu warto mieć ze sobą podczas wycieczki górskiej. 

 

Czwarty odcinek poświęcony jest tematowi śmieci w górach i zmianom w turystyce górskiej w czasie pandemii koronawirusa.

 

W piątym odcinku zapoznamy się ze statystykami wypadków w Tatrach oraz dowiemy się, co oznaczają kolory szlaków w górach.

 

Akcja edukacyjna #NajważniejszeWrócić jest współfinasowana ze środków Ministerstwa Rozwoju w ramach projektu „W małopolskich górach bezpieczniej!”. Partnerami akcji są Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Województwo Małopolskie.