Pokój Ambrożego Grabowskiego Collegium Maius

Kolejna część ekspozycji, nazywana Pokojem Ambrożego Grabowskiego (1782-1868) ma  dziewiętnastowieczny wystrój. Znajdziemy tu m.in. pamiątki związane ze słynnym historykiem, księgarzem, antykwariuszem, kolekcjonerem i autorem poczytnych przewodników po Krakowie.

Na środku sali stoi interesujący stolik, tzw. fajczarnia, oraz małych rozmiarów łóżko, ponieważ w XIX w. panowało przekonanie, że spanie w pozycji horyzontalnej może szkodzić zdrowiu.

Po drugiej stronie prezentowana jest kolekcja zegarów. Na szczególną uwagę zasługuje zegar meblowy znakomitego zegarmistrza krakowskiego Augusta Friedleina. Wahadło zdobi wizerunek Dioskurów Kastora i Polluksa, patronów jazdy rzymskiej. Potężna obudowa kryje wewnątrz fletowy mechanizm grający, złożony z kompletu drewnianych piszczałek i dwóch skórzanych miechów. Zegar wygrywa popularne melodie operowe, zapisane na siedmiu wymiennych wałkach drewnianych. Na ścianie przy wejściu do Skarbca Mikołaja Kopernika znajduje się gwasz wykonany przez Michała Stachowicza w 1803 r., prezentujący „Rynek krakowski w 1794 roku z wojskiem Kościuszki” (widać na nim dawny ratusz miejski, który został zburzony w XIX w.).


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści