Stuba Communis II Collegium Maius Kraków

Ozdobą tej sali są barokowe schody, wykonane z dębowego drewna na początku XVIII w. w Gdańsku.  Pochodzą z podmiejskiej rezydencji rodziny Potockich z Krzeszowic. Obok schodów widzimy bogato zdobioną szafę sieniową z początku XVIII w., w której prezentowana jest zastawa ze srebra z XVIII wieku.

W rogu naprzeciw zegara znajduje się piec w kształcie minaretu, który powstał w 1647 r.; fakt ten świadczy o znaczących wpływach kultury orientalnej na kulturę polską.

Po drugiej stronie sali szczególną uwagę należy zwrócić na gotycki wykusz, który powstał ok. 1439 roku. W głębi wykusza stoi figura króla Kazimierza Wielkiego, założyciela Uniwersytetu Krakowskiego. Rzeźba wykonana została ok. 1380 r. z drewna lipowego polichromowanego złoconego i srebrzonego i przeznaczona była do kolegiaty w Wiślicy. W sali panuje półmrok, ponieważ okna gomółkowe, stosowane w Polsce w XV i XVI w. są dekoracyjne, ale dużo światła nie przepuszczają. Stąd przy oknach znajdują się miejsca, gdzie profesorowie również zasiadali, aby oddać się lekturze. Nad każdym wejściem do sali znajdują się dekoracyjne kinkiety, które pochodzą z XVIII w., a całości dekoracji dopełnia kolekcja naczyń cynowych.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści