Back

Krakowski przewodnik kulturalny na wakacje

Krakowski przewodnik kulturalny na wakacje

Sukiennice
Lato w pełni! Końcówka lipca obfituje w plenerowe wydarzenia - koncert w Fortach Kleparz czy Dworku Białoprądnickim, seanse filmowe w Nowej Hucie czy na tarasie Agrafki. Trzymamy zatem kciuki za dobrą pogodę na ten weekend!

Na początek kinobranie w Kinie pod Baranami! W tym tygodniu motywem przewodnim wakacyjnego festiwalu filmowego będzie WYZWANIE. O mistrzostwo w grze na perkusji walczy młody Andrew, ćwiczący pod bezwzględnym okiem mentora-oprawcy w brawurowym filmie “Whiplash” Damiena Chazelle’a. Z dosłowną walką mają do czynienia młodziutcy bohaterowie “1917” Sama Mendesa, zachwycającego widowiska przedstawiającego dwóch brytyjskich szeregowców, którzy u schyłku pierwszej wojny światowej otrzymują ryzykowną misję, od której zależy życie ich towarzyszy. Z codziennością całkiem nieźle radzą sobie bohaterowie “(Nie)znajomych” – polskiej wersji włoskiego przeboju “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Zgromadzeni na eleganckiej kolacji przyjaciele (grani m.in. przez Tomasza Kota, Maję Ostaszewską, Kasię Smutniak i Michała Żurawskiego), decydują się wziąć udział w ryzykownej grze, która ujawni ukrywane przez nich frustracje, tajemnice i smutki. A to tylko niektóre z propozycji Kina na ten weekend! Sprawdźcie repertuar na ich stronie internetowej.

 

Zapraszamy na kolejne koncerty w ramach Lata na Fortach! W najbliższy piątek wystąpi tam  Pidżama Porno, czyli klasycy polskiego rocka. A z kolei w niedzielę czas na młodą krew - grupę Sonbird! Zespół to czterech młodych chłopaków z Żywca grających współczesnego indie-rocka, określanych mianem nadziei polskiej sceny. W lutym 2019 roku ukazał się debiutancki krążek zespołu „Głodny”, który został wydany przez Jazzboy Records. Płyta była nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk 2020 w kategorii Album Roku Rock. Często są porównywani do Myslovitz czy Kings of Leon, jednak z całą pewnością Sonbird ma swój własny, niepowtarzalny styl. Sprawdźcie sami! Początek koncertów o godz. 20.

 

Kolejny weekend z Muzycznymi Plenerami! W piątek o godz. 20.00 na scenie przed Centrum Kongresowym ICE Kraków usłyszymy zespół Wczasy, który łączy polską zimną falę z synthpopowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Sobotni wieczór (godz. 20.00) upłynie nam przy dźwiękach trio Confusion Project, które w swoich kompozycjach prezentuje niebanalne eksperymenty czerpiące z gatunku jazz fusion, a inspirowane m.in. naturą. Usłyszymy więc… tętniące życiem lasy, szumiące potoki i szum górskiego wiatru. Polecamy!

 

Plenerowe pokazy najlepszych animacji z ostatniego sezonu będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę i niedzielę u stóp Wawelu na Placu Wielkiej Armii Napoleona w ramach 12. edycji filmowej imprezy Krakow Summer Animation Days. Wstęp na wszystkie projekcje jest darmowy. W programie będzie można zobaczyć najnowsze animacje włoskie i gruzińskie przygotowane przez partnerskie festiwale: Animaphix International Animated Film Festival (Bagheria, Włochy) i Tofuzi International Festival of Animated Films (Batumi, Gruzja), a także długometrażową animację duńską „Checkered Ninja”. Seanse rozpoczynają się o godz. 21:30.

 

Zapraszamy na kolejny tydzień Kina na Tarasie w Agrafce! Przyszedł czas na filmy z Wysp. W piątek zobaczymy islandzki dramat “Biały, biały dzień”, gdzie pogrążony w żałobie po śmierci żony policjant, zaczyna odkrywać jej tajemnice z przeszłości. Z kolei w sobotę na ekranie nowozelandzka komedia o wampirach, czyli “Co robimy w ukryciu” Taiki Waititiego. To kultowy już film, który doczekał się nawet swojej równie zabawnej wersji serialowej. A w niedzielę mistrz brytyjskiego kina społecznego Ken Loach i jego film “Nie ma nas w domu” o rodzinie walczącej z problemami finansowymi, ale też rozpadającymi się więziami. Wszystkie seanse o godz. 21:30.

 

Czas na koncert Jubileuszowy z okazji 25. Summer Jazz Festival Kraków. W najbliższą niedzielę o godz. 20:00 na scenie Arena Garden przy TAURON Arenie Kraków wystąpi Old Metropolitan Band. To grupa grająca jazz tradycyjny, utworzona w Krakowie pod koniec lat 60. W repertuarze zespołu znajdują się standardy jazzu tradycyjnego, takie jak: „Bel Ami”, „Midnight in Moscow”, „Oczy Czarne”, „Caravan” czy „ujazzowiona” wersja „Forelle” Schuberta oraz utwory własne. Zapraszamy!

 

Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na przedpremierowe pokazy spektaklu “AMERI CANE” na podstawie utworów Freda Buscaglione i prozy Charlesa Bukowskiego. Fred Buscaglione. Twardziel z wąsikiem á la Clark Gable, ironicznym uśmiechem i nieodłączną szklaneczką whisky w dłoni. Gwiazda włoskiej muzyki, twórca łączący w sobie elementy podszytej ironią piosenki aktorskiej z jazzem czasów prohibicji. Jego single “Che bambola” i “Giacomino”, sprzedają się w niemal milionowym nakładzie. Nagrywa kolejne płyty, koncertuje we Włoszech i za granicą, debiutuje w telewizji i w filmie. Kilka dni przed tragiczną, zdecydowanie przedwczesną śmiercią w wypadku samochodowym piosenkarz wzdycha w wywiadzie, że jest zmęczony swoją błyskawiczną karierą i stworzoną przez siebie postacią Americano. W roli artysty - Grzegorz Łukawski. Pokazy w sobotę i niedzielę o godz. 19 na Scenie Miniatura.

 

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza na plenerowe koncerty do swoich ogrodów! Cykl otworzy w piątek  o godz. 20.00 Kaja Karaplios wraz ze swoim kwartetem i projektem „Ahiou”. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów w tym roku zaprezentuje debiutancką płytę. Muzyka na niej zawarta będzie połączeniem soulu i popu, utworów o bardzo surowym brzmieniu, nagrywanych na pianinie, jak i bogatych aranżacyjnie z instrumentami smyczkowymi, czy chórem. Z kolei w niedzielę o godz. 19.00 zagra Maciej Trifonidis Quartet. Lider zespołu to kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny i animator kultury. To również człowiek, którego ukształtowała fascynacja muzyką etniczną, instrumentami ludowymi oraz dzieciństwo spędzone w multikulturowym środowisku Afryki Północnej, a także liczne podróże i polsko-greckie korzenie.

 

Nowohucki Bulwar(t) Sztuki zaprasza! Nad Zalewem Nowohuckim przez cały tydzień czeka nas mnóstwo atrakcji. W piątek o godz. 17:00 w ramach rozmów z aktorami Łaźni Nowej spotkamy się z aktorką Agnieszką Przepiórską. A o godz. 20:30 spotkanie z Zośką Papużanką, pisarką z Krakowa. W tym roku ukazała się jej najnowsza książka pt. “Przez”. Jest też autorką tekstów do miniserialu Łaźni „W związku z zaistniałą sytuacją”, który publikował teatr online w czasie kwarantanny.  W niedzielę w kinie plenerowym zobaczymy tegorocznego zdobywcę Oscara czyli koreański hit “Parasite”. Początek seansu o godz. 20:30.