Lekcje marzenie w Krakowie i Zakopanem. Poznaj region - wyprawy turystyczne po Małopolsce

Dzieci na łące.
Opera Krakowska ze spektakularnym „Kopernikiem”. Muzeum Lotnictwa Polskiego z wyjątkową kolekcją statków powietrznych. Zakopiański Teatr Witkiewicza z „Na przełęczy”. Muzeum Tatrzańskie z kunsztownymi podhalańskimi skarbami. Gubałówka z monumentalną panoramą tatrzańskich grani. Te intrygujące miejsca mogą stać się celem wypraw uczniów małopolskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, oczywiście jeśli szkoły wezmą udział w projekcie Województwa Małopolskiego i Małopolskiej Organizacji Turystycznej „Poznaj region – wyprawy turystyczne po Małopolsce”. To również szansa na odkrycie nieoczywistych i zaskakujących nieraz skarbów regionu, a także na wyjątkowe „lekcje” w plenerze.

Poznajcie intrygujące tajemnice Krakowa

Czy Mikołaj Kopernik studiował w Akademii Krakowskiej? Wybitny uczony był „tylko” astronomem, autorem rewolucyjnego dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”, a może także zajmował się ekonomią, tworząc m.in. prawo, że „gorszy pieniądz wypiera lepszy”? Jak żył, jakie miał troski? Tego wszystkiego uczniowie będą mogli dowiedzieć się w… Operze Krakowskiej.

„Kopernik”, musical osnuty na niezwykłych i intrygujących wątkach życia wybitnego astronoma, jest zgrabnym połączeniem odległej historii – barwnej, frapującej i wielowątkowej - muzyki klasycznej w świetnych współczesnych interpretacjach oraz wybitnych kreacji aktorskich. Do tego śmiała gra świateł, wspaniały dźwięk i spotkanie z artystami… Na takiej lekcji z gwiazdami aż chce się być.

Uczniowie z klas IV do VIII oraz ze szkół ponadpodstawowych, będąc w Krakowie, będą mogli wybrać się również w przestworza. Emocjonujący „lot” w świat dawnych i całkiem współczesnych statków powietrznych zapewni im Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, skarbnica unikatowych samolotów z czasów I i II wojny światowej. Tutaj można obejrzeć m.in. słynne myśliwce - polski PZL P.11 c, a także brytyjski Supermarine Spitfire – nietypowe konstrukcje, broń oraz wiele innych lotniczych perełek. Na uczniów czekać też będą specjalne warsztaty i gry terenowe. To będzie fascynujący lot w historię i teraźniejszość.

Wizyta w Krakowie to również świetna okazja do niespiesznego spaceru słynnym Traktem Królewskim, Szlakiem Krakowskich Legend, Szlakiem Żydowskiego Krakowa – Kazimierza. A tych atrakcji Kraków oferuje znacznie więcej… Warto je wszystkie poznać!

Zakopane kusi sztuką, widokami i imprezami

Jak wytwarza się słynne oscypki? Gdzie odnajdziemy szarotkę? Skąd wzięła się ciupaga? Ile jest niedźwiedzi w Tatrach? Jak zachować się na szlakach, by nie płoszyć zwierząt? Czy sztuka „Na Przełęczy” rozgrywa się na przełęczy? To wiedza, którą na pewno zdobędą uczniowie, którzy wybiorą się do Zakopanego.

To wyprawa w świat imponujących tatrzańskich szczytów i baszt, cudownych widoków, niezwykłej kultury oraz barwnych legend, wartkiego tańca i donośnego śpiewu, ale także okazja do obcowania z przyrodą oraz sztuką najwyższych lotów.

Wybierających się do stolicy Tatr, w gościnne progi, zaprasza Teatr Witkacego. Uczniowie będą mieli tutaj okazję poznać bohaterów spektakli „Na Przełęczy” i „Wiśniowy sad”. Warto w tym miejscu wspomnieć, że siedziba teatru znajduje się w dawnym Zakładzie Wodoleczniczym dra Andrzeja Chramca, niegdyś miejscu spotkań miejscowej elity intelektualno-artystycznej.

Świetnym miejscem do poznania Tatr oraz bogatej podhalańskiej tradycji są liczne oddziały Muzeum Tatrzańskiego, w których z wielką troską dba się o niegdysiejsze dziedzictwo skalnej ziemi. Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego ukaże z kolei uczniom fascynujący świat Tatr - ich majestat, niezwykłą roślinność, wyjątkowe zwierzęta, zaprosi też w krainę barwnych opowieści i legend, choćby tej o śpiących rycerzach w Giewoncie. Oczywiście nie zabraknie też specjalnych lekcji oraz warsztatów.

Niezapomnianym przeżyciem może też być wjazd koleją linowo-terenową na Gubałówkę tj. na 1126 m n.p.m. To z tego miejsca ujrzeć można całe piękno zakopiańskiej doliny oraz majestat tatrzańskich szczytów. Uczestnicy wyprawy do Zakopanego nie pominą również słynnych Krupówek.

Małopolska na wyciągnięcie ręki

Czy tak można poznawać Małopolskę? Oczywiście tak. Zgłoszenie się do tego niezwykłego projektu, finansowanego przez Województwo Małopolskie, to najlepszy sposób na rozkochanie młodzieży w podróżach. W ten sposób uczniowie będą mieli okazję poznać tak niezwykłe i wyjątkowe miejsca jak Kraków i Zakopane.

Terminy i miejsca wypraw:

  • 05.03.2024, ZAKOPANE – udział w spektaklu „Na Przełęczy” w Teatrze Witkacego o godz. 17:00 (90 min bez przerwy),
  • 06.03.2024, ZAKOPANE – udział w spektaklu „Na Przełęczy” w Teatrze Witkacego o godz.17:00 (90 min bez przerwy),
  • 12.03.2024, ZAKOPANE – udział w spektaklu „Na Przełęczy” w Teatrze Witkacego o godz.17:00 (90 min bez przerwy),
  • 13.03.2024, ZAKOPANE – udział w spektaklu „Na Przełęczy” w Teatrze Witkacego o godz.17:00 (90 min bez przerwy),
  • 19.03.2024, ZAKOPANE – udział w spektaklu „Wiśniowy Sad” w Teatrze Witkacego o godz.16:00 (180 min. w tym jedna przerwa),
  • 20.03.2024, ZAKOPANE – udział w spektaklu „Wiśniowy Sad” w Teatrze Witkacego o godz.16:00 (180 min. w tym jedna przerwa),
  • 03.04.2024, KRAKÓW – udział w musicalu „Kopernik” w Operze Krakowskiej o godz. 11:00 (90 min bez przerwy),
  • 04.04.2024, KRAKÓW – udział w musicalu „Kopernik” w Operze Krakowskiej o godz. 11:00 (90 min bez przerwy),
  • 05.04.2024, KRAKÓW – udział w musicalu „Kopernik” w Operze Krakowskiej o godz. 11:00 (90 min bez przerwy).

Liczba uczestników wypraw jest ograniczona, w związku z tym o kolejności zgłoszeń w prowadzonym naborze uczestników wypraw decydować będzie kolejność oraz data wpływu zgłoszenia. Szczegóły dostępne na stronie: http://mot.krakow.pl/news,738.html

 

UWAGA! Małopolska Organizacja Turystyczna ogłosiła dodatkowy nabór w ramach projektu „Poznaj region – wyprawy turystyczne po Małopolsce” na udział w wyprawach turystycznych do Zakopanego w dniach 22-23 kwietnia 2024 r. Szczegóły dostępne na stronie: http://mot.krakow.pl/news,740.html . Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>