Back

Małopolska z ofertą kulturalną dla obywateli Ukrainy

Małopolska z ofertą kulturalną dla obywateli Ukrainy

Herb Ukrainy
Uciekali przed wojną. W Ukrainie zostawili ojców czy dziadków. Dla ukraińskich rodzin to ciężkie chwile. By choć na chwilę mogły o nich zapomnieć wiele małopolskich instytucji i firm przygotowuje szereg propozycji dla uchodźców z Ukrainy. Oprócz zbiórek i pracy wolontariuszy, przygotowały specjalną ofertę i zajęcia w języku ukraińskim, a także organizują przyjazne miejsca spotkań. Przedstawiamy niektóre z ofert przygotowanych specjalnie, aby wesprzeć uchodźców w tych ciężkich chwilach.

Kraków

Zwiedzanie Muzeum Krakowa

Od 3 marca obywatele Ukrainy, którzy przedstawią stosowny dokument potwierdzający narodowość, uprawnieni są do zwiedzania wszystkich wystaw Muzeum Krakowa w promocyjnej cenie 1 zł.
W przypadku wystaw, na które konieczna jest rezerwacja biletów, goście będą wpuszczani w miarę wolnych miejsc. Rodziny z dziećmi zapraszamy także do udziału w otwartych zajęciach edukacyjnych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa. Będą to spotkania z kulturą i sobą nawzajem. Informacje o najbliższych spotkaniach na stronie Muzeum Krakowa.

Muzeum Inżynierii Miejskiej/ Muzeum Inżynierii i Techniki

Muzeum Inżynierii i Techniki (wcześniej znanym jako Muzeum Inżynierii Miejskiej) dla dzieci z Ukrainy przygotowało specjalną ofertę. Najmłodszych uchodźców wraz z opiekunami zaprasza od wtorku do niedzieli w godz. od 16.00 do 17.00 do „Strefy Kreatywności”.
Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem na adres rezerwacja@mim.krakow.pl


Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne w Krakowie wprowadziło specjalny bilet wstępu 1 zł dla osób posiadających status uchodźcy z Ukrainy. Muzeum organizuje również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży z ukraińskich rodzin uchodźców w cenie 1zł/os.
Szczegółowe informacje o warsztatach na stronie Muzeum Archeologicznego.


Muzeum Etnograficzne
Muzeum Etnograficzne w Krakowie wprowadziło specjalny bilet wstępu 1 zł dla osób posiadających status uchodźcy z Ukrainy. Od dnia 11 marca dzieci z ukraińskich rodzin uchodźców uczestniczą w warsztatach dla grup zorganizowanych za 1 zł.
Więcej informacji na stronie Muzeum Etnograficznego. 


Muzeum Lotnictwa Polskiego
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wprowadziło specjalny bilet wstępu 1 zł dla osób posiadających status uchodźcy z Ukrainy. Aby zakupić  bilet należy przedstawić dokument potwierdzający przekroczenie granicy po dniu 24 lutego 2022.


Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Zespół edukacji Cricoteki w Krakowie przygotował 50 zestawów warsztatów na wynos dla dzieci z Ukrainy. Koperty z krótką instrukcją w jęz. ukraińskim zawierające zestawy do wyklejania inspirowane kolekcją kostiumów z kolekcji Cricoteki są bezpłatnie udostępniane w kasie/infodesku przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 w godzinach zwiedzania wystaw.


Wycieczki po ZOO

Od 2 marca obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną, mogą zwiedzać ogród zoologiczny za symboliczną złotówkę. Krakowski ogród zoologiczny chce zachęcić obywateli Ukrainy, którzy schronili się w naszym mieście, do odwiedzenia zoo i odpoczynku wśród otaczającej je przyrody. Większość z nich to kobiety, młodzież i dzieci. Odwiedziny w ogrodzie i obserwacja zwierząt nie tylko pozwala poszerzyć wiedzę, ale ma też wymiar terapeutyczny, tak potrzebny po dramatycznych i bolesnych doświadczeniach, które były udziałem dzieci i dorosłych.
Uchodźcy, którzy chcą zwiedzić ogród zoologiczny, będą proszeni o pokazanie w kasie paszportu z pieczątką przekroczenia polskiej granicy po 24 lutego lub okazanie innego dokumentu, który to potwierdza. Ogród zoologiczny zaprasza zwłaszcza dzieci.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Osoby z Ukrainy – kobiety i dzieci do 18. roku życia oraz wszyscy, którzy mają status uchodźcy, zwiedzają MOCAK bezpłatnie. Darmowy jest również udział w warsztatach, zajęciach edukacyjnych, oprowadzaniach i wydarzeniach pozawystawienniczych. Osobom z ukraińskim obywatelstwem, które nie są objęte statusem uchodźcy, przysługuje bilet specjalny za 2 zł.


Filharmonia Krakowska
Filharmonia Krakowska oferuje darmowy wstęp na wszystkie koncerty do końca kwietnia 2022 roku dla osób posiadających status uchodźcy z Ukrainy.


Cykl spotkań w Pałacu Potockich

W marcu rozpoczęła się seria dodatkowych spotkań w ramach cyklu Literackie Chwile w Pałacu Potockich. Od 13 marca do końca kwietnia w każdą niedzielę o godz. 13.00 zapraszamy do Pałacu Potockich dzieci i ich opiekunów. Do uczestnictwa w spotkaniach literackich, plastycznych oraz muzycznych zachęcamy w szczególności rodziny z dziećmi z Ukrainy. Warsztaty będą dostępne w językach polskim i ukraińskim, na miejscu będzie także tłumacz. Inspiracją dla nich będzie książka Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa (Wydawnictwo Dwie Siostry, ilustracje: Romana Romanyszyn, Andrij Łesiw, tłumaczenie: Katarzyna Kotyńska). Czekamy na Was w przyjaznej przestrzeni Pałacu Potockich. Zapisy na najbliższe i kolejne bezpłatne warsztaty dla dzieci oraz rodzin z Ukrainy w Pałacu Potockich będą dostępne regularnie w poniedziałek o godz. 10.00 na tydzień przed każdym wydarzeń.

Nowohuckie Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na warsztaty wszystkie ukraińskie dzieci, które uciekając przed wojną ze swojej ojczyzny trafiły do Krakowa. Wśród propozycji znalazły się zajęcia plastyczne, taneczne,  muzyczne i rodzinne spotkania w Klubie Super Mama.

WARSZTATY PLASTYCZNE (informacje i zapisy: galeria@nck.krakow.pl, tel. 502133166):
•    Warsztaty papieroplastyczne dla dzieci
poniedziałek godz. 10.00–12.00, sala 012
•    Ceramika dla dzieci
środy, godz.10.00–12.00, sala 012
•    Grafika warsztatowa dla dzieci
środy, godz. 12.30–14.30, sala 115
•    Grafika warsztatowa - zajęcia rodzinne
poniedziałki, godz. 10.00–11.30, sala 115
•    Malarstwo dla dzieci
czwartki, godz. 10.00–12.00, sala 115

KLUB SUPER MAMA
zajęcia dla rodziców z dziećmi od 1–3 lat:
•    SMYKO-multisensoryka: wtorki, godz. 9.00 i 10.00
•    Poznajmy się: wtorki, godz. 11.00
•    Fitness z maluszkiem: wtorki i czwartki, godz. 11.15
•    Joga dla kobiet w ciąży: wtorki i czwartki, godz. 12.15
•    Ruchy maluchy: czwartki, godz. 9.00
•    Małe przedszkolaki: czwartki, godz. 10.00, informacje i zapisy: 12 644 02 66 wew. 37, edukacja@nck.krakow.pl

ZAJĘCIA TANECZNE
DISCO – zajęcia z różnych technik tańca nowoczesnego oraz zabawy muzyczno-ruchowe, informacje i zapisy: 12 644 02 66 wew. 10, e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl
•    poniedziałki i piątki, sala 208:
o    godz. 10.00–11.00 – dzieci 7-10 lat
o    godz. 11.00–12.00 – dzieci 11-14 lat
HIP-HOP – zajęcia taneczne pełne ekspresji i dynamiki, informacje i zapisy: 12 644 02 66 wew. 10, e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl
•    wtorki i czwartki, sala 4C
•    godz. 10.00–11.00 – dzieci 6–9 lat
•    godz. 11.00–12.00 – dzieci 10–12 lat

Zajęcia muzyczno-wokalne dla dzieci – nauka piosenek, gry i zabawy oparte na muzyce, informacje i zapisy: 12 644 02 66 wew. 10, e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl
•    poniedziałki i środy, sala 206, godz. 11.00–13.00
•    czwartki, sala kameralna 203, godz. 11.00–13.00

KURSY JĘZYKA POLSKIEGO
Zajęcia dla dzieci w wieku 7–15 lat
Dni i godziny zajęć do ustalenia, informacje i zapisy: 12 644 02 66 wew. 40, e-mail: jezyki@nck.krakow.pl, zapisy w języku ukraińskim i rosyjskim pod numerem telefonu: 512 691 608.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Biblioteka planuje uruchomić cykl porad eksperckich z różnych dziedzin, w tym prawne czy księgowe oraz kulturalne spotkania integracyjne dla mniejszości ukraińskiej mieszkającej w Krakowie. Planowane są także integracyjne i adaptacyjne zajęcia dla dzieci. W razie wystąpienia takiej potrzeby, w wyposażonej w stanowiska komputerowe Czytelni Informatycznej uruchomiony zostanie punkt ułatwiający nawiązanie kontaktu przez Internet z osobami po drugiej stronie granicy.


Darmowa zabawa dzieci z Ukrainy w Krainie Zabaw Dziecięcych Anikino

Kraina Zabaw Dziecięcych Anikino zaprasza dzieci z Ukrainy, które po 24 lutego przyjechały do Polski, do darmowej zabawy.
Dokumentem uprawniającym do otrzymania wejściówki będzie paszport lub inny dokument potwierdzający przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 24 lutego 2022 r.
Codziennie od 10.00 do 20.00, od poniedziałku do piątku, rozdawanych jest 12 darmowych wejściówek na 1,5 h zabawy w Anikino. Wejściówki są dostępne przez cały miesiąc marzec.
Więcej informacji na stronie Krainy Zabaw Dziecięcych Anikino
Adres: ul. Nieduża 4, Kraków

Nowy Sącz

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
- wprowadziło specjalny bilet wstępu 1 zł dla osób posiadających status uchodźców,
- zaprasza wszystkie dzieci z Ukrainy na sobotnie, bezpłatne projekcje filmowe: bezpłatne wejściówki są dostępne w kasie kina,
- zaprasza dzieci i młodzież z Ukrainy (w wieku od 8 do 18 lat) do Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ na warsztaty plastyczne,
- zaprasza dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku od 7 lat na darmowe zajęcia z tańca towarzyskiego w ramach Klubu Tańca Towarzyskiego AXIS.  
Więcej informacji na stronie MCK Sokół  https://mcksokol.pl/ukraina

Tarnów


Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Muzeum Okręgowe w Tarnowie od 22 marca wprowadziło we wszystkich swoich oddziałach bilet specjalny w cenie 1 zł dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy.

Wadowice

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II serdecznie zaprasza obywateli Ukrainy do zwiedzania wystawy.
Specjalnie dla nich Muzeum wprowadza dedykowany bilet zwiedzania ekspozycji stałej w cenie 1 zł od osoby. Zakup takiego biletu będzie możliwy od 16 marca br. w kasach biletowych. Przy zakupie wystarczy okazać paszport lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i obywatelstwo ukraińskie.
Wkrótce w muzealnej aplikacji oraz w audioprzewodnikach będzie także dostępna ścieżka do samodzielnego zwiedzania Domu Rodzinnego Jana Pawła II w języku ukraińskim. Dla rodzin, dzieci i młodzieży Muzeum przygotowuje też ofertę w formie ciekawych spotkań integracyjno - edukacyjnych.

Wygiełzów

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec wprowadziło specjalny bilet wstępu 1 zł dla uchodźców z Ukrainy. Od dnia 15 marca dzieci z ukraińskich rodzin uchodźczych mogą uczestniczyć w warsztatach dla grup zorganizowanych za 1 zł.
Więcej informacji na stronie Muzeum.

Zakopane


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalną przygotowaną dla Mieszkańców Miasta oraz obywateli Ukrainy przez Zakopane:

Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w Willi „Czerwony Dwór”, ul. Kasprusie 27
• Poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki, soboty | godzina 10.00–13.00
Zwiedzanie ekspozycji dla grup maksymalnie 20 osobowych.
Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem tel. +48 661 601 651


Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. Hr. Zamoyskiego
ul. Krupówki 41
• Wtorki, środy, czwartki, piątki, soboty | godzina 10.00–17.00
W terminie od 19-25 marca 2022, galeria będzie nieczynna, zmiana ekspozycji
Od 26 marca do 7 maja 2022 wystawa „Salon Marcowy 2022 – Plakat”
• Wtorki, środy, czwartki, piątki | godzina 10.00-13.00
W czasie trwania wystaw oprowadzanie i zajęcia plastyczne dla grupy 15-osobowej
Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 18 20 127 92
• 30 marca /środa/ godz. 15.00, 22 kwietnia /piątek/ godz. 15.00
Warsztaty ceramiczne
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 18 201 27 92

Zakopiańskie Centrum Kultury,  Centrum Informacji Turystycznej
ul. Chramcówki 35
Poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki, soboty | godzina. 9.00–17.00
Spotkania dotyczące Zakopanego:
• historia
• informacje co warto zobaczyć i jak spędzić czas w naszym mieście
• dostępne materiały promocyjne (również w języku ukraińskim)
Więcej informacji pod numerami tel. 18 20 120 04 / 18 20 122 11

Oddział dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem
ul. Zborowskiego 1
• Czwartki | godz. 15.00–17.00
Integracyjne warsztaty literacko-plastyczne
Kontakt: mbp@biblioteka.zakopane.eu, tel. 18 20 140 06


Muzeum Tatrzańskie. Galeria Sztuki w Willi Oksza.
ul. Hr. W. Zamoyskiego 25
• Wtorki, środy, czwartki | godz. 14.00
Warsztaty plastyczne
Kontakt: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel. 533 925 111

Wszystkie filie Muzeum Tatrzańskiego udostępnione do zwiedzania za darmo.

Tatrzański Park Narodowy,Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
ul. Tytusa Chałubińskiego 42a
• Poniedziałki, środy, piątki | godzina 11.00
Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 18 20 23 312
• Czwartki | godzina 10.00
Zajęcia edukacyjne dla dzieci z opiekunami
Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem tel. 18 20 23 312 lub mailowo
pod adresem ceptpn@tpn.pl, możliwość zwiedzania centrum po zajęciach

Zubrzyca Górna

Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
Od soboty 12 marca 2022 r. obywatele i obywatelki Ukrainy przebywający w Polsce i legitymujący się paszportem bądź zaświadczeniem tożsamości są uprawnieni do zakupu promocyjnego, ulgowego biletu wstępu do muzeum w cenie 1 zł.

 

 

Multimedia