Back

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 30 GRUDNIA 2019 – 6 STYCZNIA 2020

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 30 GRUDNIA 2019 – 6 STYCZNIA 2020

Rydlówka
KOMUNIKAT: Zachęcamy do zapoznania się z godzinami otwarcia oddziałów Muzeum Krakowa w Sylwestra i Nowy Rok 31 grudnia: Fabryka Emalia Oskara Schindlera 9.00 – 15.00; Rynek Podziemny 10.00-15.00; Celestat 9.00-15.00. Pozostałe oddziały nieczynne. 1 stycznia: wszystkie oddziały zamknięte

POROZMAWIAJMY O SCENACH Z „WESELA”
4 stycznia (sobota) godz. 14.30
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28
 

Zapraszamy Państwa do dyskusji o scenach z Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Chcemy dowiedzieć się, co Państwo myślą o tym utworze dramatycznym i zachęcić nas wszystkich do wspólnego, świeżego spojrzenia na ten utwór. Spotkania będą organizowane w soboty, raz w miesiącu, przez cały 2020  rok.
Wstęp wolny

JASEŁKOWA SZOPKA RODZINY MALIKÓW
5 stycznia (niedziela) godz. 18.00
Celstat, ul. Lubicz 16
 

Zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami oraz wszystkich, dla których ważne jest kultywowanie dawnych tradycji, na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu rodziny Malików ze Zwierzyńca. Szopkę jasełkową wykonała Anna Malik wg wzoru szopki sprzed wieku, wykonanej przez Walentego Malika - protoplasty rodu szopkarzy. W nowej szopce zostały użyte nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne oraz oświetlenie ledowe, które jej nie szkodzą. Anna Malik wyrzeźbiła również nowe kukiełki i ubrała je w stroje wykonane z tradycyjnych materiałów - drewna i tkanin.
Przedstawieniu towarzyszą grane i śpiewane na żywo kolędy i pastorałki.
WSTĘP 5z

WOKÓŁ SZOPKI: KRAKOWSCY ŚWIĘCI. SZLAKIEM JANA PAWŁA II
6 stycznia (poniedziałek) godz. 14.00
START: ul. Kanonicza 25

Muzeum Krakowa wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym już po raz piaty zaprasza na wspólny spacer Wokół szopki.
Tym razem kanwą opowieści o tradycji szopkarstwa stanie się pamięć o papieżu - Polaku oraz innych świętych związanych z Krakowem. Rok 2020 uchwalono w Polsce Rokiem Świętego Jana Pawła II, stąd warto sobie przypomnieć krakowskie ścieżki Karola Wojtyły. Podczas swych pielgrzymek do Polski Jan Paweł II beatyfikował m.in. św. Brata Alberta Chmielowskiego, bł. Anielę Salawę oraz kanonizował św. Jadwigę Królową Polski. W 2000 r. papież ogłosił świętą s. Faustynę Kowalską, której relikwie znajdują się w Sanktuarium w Łagiewnikach. Wszystkie te osoby związane były z Krakowem. Niech więc tegoroczny spacer wokół krakowskich szopek stanie się pretekstem do przypomnienia kilku wybitnych postaci związanych z naszym miastem a również obecnych w twórczości krakowskich szopkarzy. Oprócz ściśle religijnego wyrazu szlaku krakowskich świętych, chcemy podkreślić nierozerwalnie związane z nimi wątki skierowane na naukę, literaturę i sztukę Krakowa oraz to, jak interpretują je szopkarze.
Zainspirowani teatralnym wymiarem szopki krakowskiej, a także znaczeniem teatru dla kształtowania myśli i obecności Jana Pawła II  proponujemy również wspólną podróż po Krakowie, która stanie się kolędowaniem – odwiedzaniem szopek i miejsc związanych z krakowskimi świętymi. Opowieści o Janie Pawle II i krakowskich świętych towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd oraz sceny z szopki krakowskiej.
Nasz spacer zakończy się w Celestacie, gdzie możemy zobaczyć tegoroczną wystawę pokonkursową szopek krakowskich.
Udział bezpłatny

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/ZespolLor

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

SZOPKI W CELESTACIE
9 grudnia 2019 – 23 lutego 2020
Celestat


POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA
- RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA

21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów


MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum PodgórzaKRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki


BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Play Play