Back

Muzeum Czartoryskich w Twoim telefonie

Muzeum Czartoryskich w Twoim telefonie

Screen z aplikacji ze zdjęciem eksponatu z opisem
Poznawanie kolekcji książąt Czartoryskich nie musi kończyć się wraz z wizytą w muzeum. Dzięki aplikacji mobilnej wirtualne „pamiątki” z ekspozycji trafią bezpośrednio do telefonów odwiedzających. Aplikacja przyda się także podczas planowania pobytu w Muzeum Książąt Czartoryskich oraz w czasie jego trwania.

Jak poruszać się po muzeum? W jakich godzinach jest otwarte? Jakie wydarzenia planowane są w najbliższym czasie? W aplikacji zwiedzający znajdą wiele praktycznych informacji: od cen biletów, przez interaktywny plan całego muzeum, po aktualności. Na swoich telefonach można też sprawdzić jak najlepiej dojechać do Pałacu i znaleźć link do zakupu biletów. To jednak nie wszystko! Mobilna aplikacja ułatwi zwiedzanie tym, którzy już są w muzeum. 

- Oprócz podstawowej ścieżki zwiedzania, aplikacja oferuje także ścieżkę z audiodeskrypcją oraz polskim językiem migowym. To kolejny element, który czyni Muzeum Książąt Czartoryskich bardziej otwartym i dostępnym dla wszystkich - mówi Mariola Kulczyńska, kierownik Muzeum Książąt Czartoryskich. 

Ścieżka z audiodeskrypcją przeznaczona jest przede wszystkim dla osób z dysfunkcją wzroku i zawiera audioprzewodnik z pełną wersją ścieżki zwiedzania. Nagrania będą wyzwalały się automatycznie w kolejnych pomieszczeniach na naszej trasie. Oprócz opisów eksponatów zwiedzający usłyszą wskazówki nawigacyjne, pomocne w samodzielnym poruszaniu się po budynku. Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowano natomiast ścieżkę w Polskim Języku Migowym. Nagrania w formie wideo z lektorem PJM będą wyzwalały się automatycznie w kolejnych pomieszczeniach na naszej trasie. Lektor PJM to nasz wirtualny przewodnik po muzeum.

W wersji podstawowej dostępny jest natomiast „fotoalbum”, który zwiedzający mogą stworzyć samemu. Wystarczy podczas wizyty w muzeum wykonać zdjęcia interesujących nas sal ekspozycyjnych i wygenerować fotoalbum, by w formie powiadomień otrzymywać ciekawostki dotyczące wybranych eksponatów. 

- W aplikacji zwiedzający znajdą nie tylko krótkie opisy kolejnych sal, ale także prezentacje wybranych eksponatów. Z bogatej kolekcji Czartoryskich grono kustoszy wybrało najcenniejsze przedmioty, zarówno te bardziej znane odbiorcom, jak i te rzadziej pokazywane. Każdy opis jest też uzupełniony o wyjaśnienie wybranego pojęcia z dziedziny historii sztuki, co ma dodatkowy walor edukacyjny - mówi Katarzyna Płonka-Bałus, Kurator Muzeum Książąt Czartoryskich.

Aplikacja dostępna jest w dwóch językach: polskim i angielskim.

Do prawidłowego działania mapy interaktywnej, fotoalbumu oraz audioprzewodnika wymagane jest włączenie funkcji Bluetooth w urządzeniu. 

Aplikacja dostępna jest w sklepach mobilnych dla systemów:

Android: https://bit.ly/3cOVNdL i iOS: https://apple.co/3mZ3F0U

Screen z aplikacji ze zdjęciem eksponatu z opisem