Ameryka i Europa Kraina holarktyczna

Muzuem Motyli
Projekt utworzenia Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni rozpoczął się w roku 2007 roku, kiedy Państwo Krystyna i Jacek Kobielowie udostępnili ekspozycję motyli świata, zbieraną od lat 80-tych przez Jacka Kobielę. Cześć kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów a także entomologów w różnych zakątkach świata. Prezentacją i organizacją zbioru zajmuje się syn państwa Kobielów – Filip współtwórca muzeum a także autor oprawy graficznej i fotograficznej ekspozycji.

Kolekcja jest efektem pasji Jacka Kobieli – artysty plastyka, konserwatora dzieł sztuki, a z zamiłowania przyrodnika. Gromadzenie zbioru rozpoczął w 1980 roku poprzez zakup kilku starych spreparowanych motyli egzotycznych i krajowych. Dzięki kontaktom z zawodowymi entomologami polskimi i zagranicznymi miał możliwość nabycia okazów z różnych stron świata. Część kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Ameryce Południowej, Środkowej i półwyspie Azja Mniejsza. Motyle z Afryki uzyskał od Sióstr Miłosierdzia z Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej, które prowadzą w tym kraju misje, a uzyskane fundusze przeznaczają na cele misyjne. Motyle z Palarktyki (Europa) pochodzą głównie z prywatnego zbioru przyjaciela Jacka Kobieli, Edwarda Palika (1919-2008) wielkiego entuzjasty motyli. W muzeum znajdują się motyle z kolekcji różnych polskich entomologów między innymi: Jerzego Turzańskiego, Henryka Sudołowicza, dr Tomasza Pyrcza, Witolda Niesiołoskiego, dr Stanisława Gruszki z Wrocławia, Rześniewskiego z Obertyna, Chrostowskiego z Biecza oraz Czesława Bieżanko z Kielc.

Ameryka - Kraina nearktyczna - kraina zoogeograficzna obejmująca północną część Meksyku, Amerykę Północną i Grenlandię.

Monarch - Danaus plexippus jest motylem dobrze znanym ze względu na to, że populacje z Ameryki Północnej odbywają masowe migracje. Na jesieni lecące na południe motyle mogą pokonywać odległość nawet ok. 3000 km.

Europa - Kraina palearktyczna: kraina zoogeograficzna obejmująca cały kontynent europejski, Wyspy Kanaryjskie, Azory, Maderę, Wyspy Zielonego Przylądka, Afrykę powyżej zwrotnika Raka, Półwysep Arabski poza pasem przybrzeżnym zaliczanym do krainy etiopskiej, Wyspy Japońskie, Azję Mniejszą i te regiony Azji, które leżą na północ od Himalajów. Jest największą powierzchniowo krainą zoogeograficzną. Modraszkowate (Lycaenidae) to rodzina obejmująca około 6000 gatunków małych, często jaskrawo ubarwionych motyli, między innymi modraszków, czerwończyków i pazików. Gąsienice wielu modraszków są ściśle związane z mrówkami, które chętnie raczą się wytwarzaną przez nie słodką wydzieliną, chroniąc je w zamian przed wrogami. Mrówki zabierają gąsienice niektórych modraszków do swych mrowisk i karmią je przez cały okres rozwoju larwalnego lub jego część. Istnieją także drapieżne gąsienice modraszków żywiące się larwami goszczących je mrówek.

Zmierzchnica trupia główka - ćma z rodziny zawisakowatych. Skrzydła i odwłok żółto-czarne, przypominające żądlące błonkówki (np. szerszenia czy osy) co motyl wykorzystuje do odstraszania drapieżników. W ucieczce motylowi pomaga zwinność i szybkość lotu. Zaniepokojony wydaje piszczący dźwięk, wydmuchując powietrze przez ssawkę.

 

 

 

 

 

 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści