Sala Plemienia Dogonów

 

Plemienia Dogonów zamieszkujące Mali, to społeczność uważająca się za pierwszych ludzi na Ziemi. Wierzą, że ich przodkowie przybyli z kosmosu w okrągłej arce, a ich praprzodkiem jest Nommo - jego figura pomiędzy podestami.

Na ścianie po prawej stronie od drzwi wejściowych obraz inspirowany ich malowidłami naskalnymi. Dogonowie wypracowali własny język oraz pismo obrazkowe, składające się z blisko 16 tysięcy znaków. Nad nim jedna z masek wężowych upamiętniających wcielanie się zmarłych w węża.  

Do najbardziej znanych dzieł sztuki dogońskiej należą figury przodków oraz blisko 80 rodzajów  masek. Nawiązuje do nich współczesna malatura z tańcem masek.  

Obok kolekcja masek zoomorficznych typu twarzowego, inspirowanych światem zwierząt. Część masek zwieńczona jest wizerunkiem ptaka kalao.

W gablocie na wprost drzwi najbardziej znana maska dogońska - Kanaga. Według jednych kształtem nawiązuje do mitycznego krokodyla, który pomógł Dogonom podczas ucieczki w przeprawie przez rzekę Niger, według innych do rozpostartych skrzydeł ptaka kalao przenoszącego dusze zmarłych w zaświaty. Według innych mitów to ręce Boga. Tancerz noszący maskę podczas obrzędów pogrzebowych schyla i podnosi głowę by połączyć porządek świata ziemskiego i wyższego.

W rogu, przy drzwiach kompletna maska, na którą składa się, oprócz przybrania głowy, strój zakrywający ciało tancerza.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści