Pudełko Wedel

Małe, okrągłe, kolorowe pudełko na cukierki z napisem E.Wedel leżące na stole przykrytym białą serwetą.

Datowanie: lata 20. XX wieku
Wymiary: średnica 7 cm, wys. 2,8 cm

 W chałupie wójta Myjaka z Zagorzyna znajduje się niewielkich rozmiarów okrągłe pudełeczko na cukierki. Wieczko blaszanego puzderka ozdobiono dekoracją w formie beżowych i niebieskich pasów, przedzielonych złotą lamówką. W centralnej części przykrywki widnieje logo „E. Wedel”, a pod nim mniejszy napis „WARSZAWA”.

Puzderko pochodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy firma Wedel przeżywała okres największego rozkwitu. Jej początki sięgają 1851 roku, kiedy założyciel firmy Karol Wedel otworzył przy ul. Miodowej w Warszawie pierwszą cukiernię oraz małą manufakturę czekolady. Miejsce to od samego początku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców stolicy, którzy przybywali tłumnie, aby skosztować wyjątkowych wyrobów i napić się płynnej czekolady. W 1865 roku kierownikiem fabryki został syn właściciela Emil Wedel, który miał już za sobą praktyki cukiernicze w Paryżu. Kilka lat później, już jako właściciel firmy, postanowił przenieść siedzibę zakładu do kamienicy przy ul. Szpitalnej, gdzie do dziś znajduje się najstarsza pijalnia czekolady Wedla oraz firmowy sklep.

Rosnąca popularność czekoladowych wyrobów sprawiła, że na rynku zaczęło pojawiać się wiele fałszywych produktów. Aby tego uniknąć Emil Wedel zdecydował się własnoręcznie podpisywać każdy egzemplarz czekolady. Podpis z czasem stał się elementem na tyle charakterystycznym, że zaczął funkcjonować jako logo firmy. Po śmierci właściciela w 1919 roku biznesem sprawnie zarządzała jego żona - Eugenia Wedlowa, a po jej śmierci w 1923 roku fabrykę przejął ich syn Jan. Na zlecenie nowego właściciela w 1926 roku włoski artysta Leonetto Capiello, uznawany za ojca nowoczesnej reklamy, wykonał słynny plakat przedstawiający chłopca siedzącego za zebrze i trzymającego wielką tabliczkę czekolady. Reklama ta stała się znakiem rozpoznawczym firmy, a neon z tym wizerunkiem do dziś zdobi dach kamienicy przy ul. Szpitalnej w Warszawie. W 1931 roku Jan Wedel, dbając o nieustanny rozwój firmy, postanowił przenieść fabrykę na ulicę Zamoyskiego, gdzie funkcjonuje do dzisiaj.

Lata 30. XX wieku to dla manufaktury okres największej prosperity. W zakładzie pojawiły się specjalistyczne maszyny to formowania twardej i napowietrzanej czekolady oraz pierwszy w Polsce mechanizm do pakowania karmelków. To za sprawą wedlowskiej fabryki, przy Parku Skaryszewskim w Warszawie pojawił się pierwszy w Polsce automat serwujący słodkie smakołyki. Dobry czas zakończyła drastycznie II wojna światowa, w czasie której fabryka produkowała wyroby na okrojoną skalę, jedynie na potrzeby okupanta. Po wojnie firma w 1949 roku uległa transformacjom i przeszła w ręce państwowe. Obecnie marka „E. Wedel” jest częścią japońskiego koncernu „Grupy Lotte” i nadal produkuje słodycze.

Justyna Stasiek-Harabin


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets