Ścieżka w koronach drzew – nowa podniebna atrakcja Ciężkowic. 1020 metrów adrenaliny i pięknych widoków!

Widok z oddali na drewniono-metolową konstukcję ścieżki w koronach drzew. W tle zachód słońca.
1020 metrów. Taką długość ma „Ścieżka w koronach drzew”, którą 20 lipca uroczyście otwarto w Ciężkowicach. Z tego ponad 990 metrów wytyczono na wysokości od 17 do nawet 22 metrów ponad dnem doliny. Najnowsza podniebna atrakcja turystyczna Małopolski, to oczywiście adrenalina, szybsze bicie serca, ale też sporo wiedzy i przede wszystkim cudowne widoki. I jest to, jak podkreślają gospodarze Ciężkowic, pierwsza tego typu atrakcja na Pogórzu Karpackim.

Imponujący "wąż" w morzu zieleni

Drewniany pomost, dostępny także dla osób niepełnosprawnych oraz dzieci w wózkach, wije się między koronami zielonych drzew niczym imponujący wąż. Są i tacy, którym bardziej przypomina srebrzystą rzekę w morzu zieleni. Spacer ponad lasem, należącym do przysiółka Rakutowa, jest nie tylko fajnym przeżyciem, ale pozwala także spojrzeć na Pasmo Brzanki i Liwocza (z 562-metrowym Liwoczem i 534-metrową Brzanką), wypiętrzenia Pogórza Ciężkowickiego, a także na zamykające horyzont tatrzańskie granie, z zupełnie innej perspektywy, dotychczas dostępnej tylko ptakom.

Niespieszny spacer po podniebnym deptaku jest też świetną okazją do poznania fascynującego świata miejscowych zwierząt i roślin - za sprawą specjalnych przystanków edukacyjnych – oraz atrakcji turystycznych, tych najbliższych i tych nieco dalszych. Podczas spaceru można również chwil parę poświęcić na rozwiązywanie... zagadek. To świetna zabawa, zapewniamy nie tylko dla dzieci.

Ile kosztuje spacer w koronach drzew?

Wejście na 1020-metrową ścieżkę, bez limitu czasu, wyceniono na 40 zł (bilet normalny) i 35 zł (bilet ulgowy). 20 zł za obejrzenie okolicy z wysokości koron drzew zapłacą mieszkańcy Ciężkowic – trzeba będzie jednak okazać dokument potwierdzający miejsce zamieszkania.

Szlak rozpoczyna się przy ulicy Zakole 12, a kończy przy ul. Partyzantów. I warto pamiętać, że jest jednokierunkowy.

Ławeczka mistrza Paderewskiego

Ścieżka w koronach drzew to oczywiście niejedyna atrakcja, która czeka na turystów w „mieście królewskim starostwa bieckiego”. Będąc w Ciężkowicach warto zajrzeć choćby na rozległy, otoczony wieńcem charakterystycznych kamieniczek Rynek.

W jego centrum stanął klasycystyczny, jednokondygnacyjny Ratusz, jest też pomnik patrona miasta - św. Floriana. Nie sposób również pominąć uroczej ławeczki tego, który „Wygrał Polskę na fortepianie”, czyli Ignacego Jana Paderewskiego, oczywiście zasiadającego przy fortepianie; dodajemy mieszkańca nieodległej przecież Kąśnej Dolnej. Warto chwil parę przeznaczyć na obejrzenie świątyni poświęconej Andrzejowi Apostołowi, a także wizytę w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Muzeum Przyrodniczym. No i jest też specjalna ścieżka - Szlak Nietoperzowy – którą mkną nocni lotnicy.

Skamieniałe Miasto – na granicy piekła i nieba

Skamieniałe Miasto to miejsca, które znajduje się na granicy piekła i ziemi, ale też w odległości niespiesznego spaceru od podniebnej ścieżki. To tutaj – jak wieść gminna niesie - znajduje się przecież wejście do piekielnych czeluści oraz – co pewnie ważniejsze - podziemnego skarbca wypełnionego niewyobrażalnymi dobrami.

W Skamieniałym Mieście bez trudu odnajdziemy imponujące piaskowcowe Warownie, Basztę Paderewskiego, Pustelnię, krwistoczerwonordzawe Piekiełko, olbrzymie Pieczarki i równie imponującego Borsuka, a także potężnego Orła, który przysiadł na skalnej grzędzie. Są też solidne ciężkowickie Piramidy, Skałka z krzyżem i najpiękniejszym widokiem na Ciężkowice, a także „studzienka stożkowata z wodą cudowną”. Trzeba jednak pamiętać, że „Za każde przemycie wrzuca się do wody grosz jako opłatę za wyleczenie”. Tak o niewielkim strumyku, dziś przebijającym kamień na stoku Skały (367 m n.p.m.), pisał kilkadziesiąt lat temu Seweryn Udziela, jeden z najbardziej znanych polskich etnografów.

Niedaleko stąd do Wąwozu Czarownic, mrocznego Wąwozu Śmierci, a także uroczego Wodospadu Ciężkowickiego, oczywiście gdy toczy odpowiednią ilość wody, spadającego z 14-metrowej półki skalnej (w zimie zamarza, tworząc malowniczy lodospad). Nie sposób też pominąć najbardziej znanych skał w rezerwacie - Czarownicy (tylko tu odnajdziemy jej „profilowe” zdjęcie) i Ratusza, wypiętrzających się wysoko ponad rzeką (doprowadzi nas do nich m.in. Szlak Nietoperza, a także napowietrzna kładka ponad ruchliwą szosą z Tarnowa do Grybowa).

W Ciężkowicach nie tylko korony drzew są więc na wyciągnięcie ręki!

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets