Kościółek w Sękowej to jeden z najcenniejszych i najstarszych kościołów drewnianych Małopolski. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej i ze względu na swoją historię oraz nietypowy wygląd nazywany jest „Perłą Beskidu Niskiego”. Powstał około 1520 r. Dzisiejszy charakterystyczny kształt nadały mu przebudowy z XVII i XVIII w., kiedy to otoczono go podcieniami – sobotami oraz dostawiono wieżę. Malowniczą bryłę świątyni w swoich pracach uwiecznili m.in. Włodzimierz Tetmajer, Teodor Axentowicz, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański.
Podczas I wojny światowej świątynia uległa prawie całkowitemu zniszczeniu. Początkowo ucierpiał od ostrzału, później drewno ze ścian i dachu zostało użyte do budowy okopów oraz wykorzystane jako opał. Niestety bezpowrotnemu zniszczeniu uległa większość wyposażenia (m.in. dwa późnorenesansowe ołtarze, ambona), a także polichromia. Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do przywrócenia świątyni dawnego wyglądu.
W 1994 r. kościół otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę „Prix Europa Nostra”. W 2003 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na stronie Gminy Sękowa.