Słynni goście Biecza

Biecz był miastem częstych pobytów książąt i królów szczególnie dynastii piastowskiej i jagiellońskiej. Monarchowie mieli tutaj swoje terenowe rezydencje, które stanowiły własność królewską. W takiej rezydencji w czasie pobytu działała kancelaria królewska, w której wystawiano dokumenty dla danego miasta lub innych miast. Wśród wielkich gości przebywających na przestrzeni wieków w Bieczu byli:

Bolesław Wstydliwy - w drugiej połowie XIII w. nadał miastu prawa lokacyjne.

Leszek Czarny i księżna Kinga - prowadzili spór o Biecz, który zakończył się ustępstwem księżnej na rzecz Leszka Czarnego. Prawdopodobnie dzięki wydanemu przywilejowi przez tego księcia Biecz został obwiedziony murami obronnymi.

Konrad Mazowiecki - w dokumencie wydanym w 1228 r. w Bieczu potwierdził ustną umowę z 1226 r. dotyczącą sprowadzenia Krzyżaków do Polski.

Władysław Łokietek - przebywał tutaj w trakcie buntu wójta Alberta w Krakowie. Utarło się nawet w tradycji, że przez parę miesięcy tj. od września 1311 do kwietnia 1312 r. Biecz by stolicą Polski. Jemu także przypisuje się zbudowanie nowego murowanego zamku. Prawdopodobnie Łokietek ufundował kościół Bożego Ciała jako wotum za zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Płowcami.

Kazimierz Wielki - przebywał w Bieczu 10 krotnie i wydał szereg korzystnych dla miasta dokumentów.

Elżbieta - królowa Węgier i Polski oraz mąż Elżbiety Ludwik - król Węgier i Polski również byli gośćmi Biecza w XIV wieki.

Królowa Jadwiga Andegaweńska - gościła wielokrotnie w Bieczu. Kanonizowana w 1997 roku. Według legendy piła wodę z jednego ze źródeł w Strzeszynie. Królowa wrażliwa na nieszczęście i nędzę założyła w Bieczu szpital.

Władysław Jagiełło - przebywał w Bieczu aż 22 razy. Tutaj także na bieckim zamku po śmierci Jadwigi odbyły się jego zaręczyny z Anną Cylejską wnuczką Kazimierza Wielkiego.

Władysław Warneńczyk był trzykrotnie w Bieczu. Tutaj przyjmował króla węgierskiego Albrechta Habsburga. Tutaj również wspólnie z bratem Kazimierzem Jagiellończykiem zawarł układ z zakonem Joannitów.

Królowa Zofia Holszańska przebywała w Bieczu czterokrotnie wydając przy tym korzystne dokumenty dla miasta i okolicznych wsi.

Jan Kazimierz wracając z wygnania przez Lubowlę i Bardiów przybył do Biecza jako miasta, które nie poddało się Szwedom i zachowało wierność królowi polskiemu.

Wacław Potocki siedemnastowieczny poeta, moralista, epik, satyryk, sędzia skarbowy, podstarości biecki i sędzia grodzki biecki, podczaszy krakowski. 

Rodzina Noblów – rodzina słynnego wynalazcy dynamitu w Szwecji. Bracia Nobel w 1918 r. zakupili od A. Skrzyńskiego rafinerię w Libuszy. Firma przystąpiła do międzynarodowego koncernu Rockefellera Standard Oil Company.

Jan Matejko – przebywał w Bieczu w 1866 r., wykonał rysunki domów przy rynku i innych zabytków.

Stanisław Wyspiański – przebywał kilkakrotnie w Bieczu. Artysta miał wykonać polichromię do kościoła parafialnego, a także projekty witraży. Wykonał także szkice drewnianego kościółka w sąsiedniej Binarowej. Ostatecznie szkice polichromii nie zostały wykonane wg jego projektu, natomiast witraże w kaplicach bocznych są prawdopodobnie jego dziełem.

Włodzimierz Tetmajer – wykonał szkice polichromii do kościoła parafialnego. Przy polichromii pracował Biecki malarz, uczeń Matejki, Apolinary Kotowicz.

Jan Paweł II gościł w Bieczu, jako biskup.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści