Święto Miłosierdzia

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - ołtarz
Poniedziałek Wielkanocny bynajmniej nie kończy świętowania Zmartwychwstania Pańskiego, które trwa całą oktawę. Dodatkowo w pierwszą niedzielę po Wielkanocy przypada szczególnie ważne dla Krakowa Święto Miłosierdzia Bożego. Jest to dzień największego odpustu w Łagiewnikach i tradycyjne miejsce pielgrzymek ludzi z całego świata.

W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła. Wcześniej było  ono wprowadzone w diecezji krakowskiej (od 1985 roku), a następnie w innych diecezjach Polski. Inspiracją  dla ustanowienia  tego święta  było pragnienie  Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia.

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy nie jest przypadkowy – ten dzień wieńczy obchody Misterium Paschalnego Chrystusa. Ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego w bezpośrednim sąsiedztwie  liturgii  męki  i  zmartwychwstania  Chrystusa  podkreśla  źródło i motyw przeżywanych tajemnic wiary, którym jest miłosierdzie Boga.

Święto Miłosierdzia ma najwyższą rangę pomiędzy wszystkimi formami kultu Miłosierdzia Bożego ze względu na wielkość obietnic i miejsce w liturgii Kościoła. Jest nie tylko dniem wielkiej czci Boga  w tajemnicy Jego miłosierdzia, ale także dniem ogromnej łaski. Pan Jezus związał z nim wielkie obietnice, z których największa dotyczy łaski zupełnego odpuszczenia win i kar. Aby uzyskać odpust należy zatroszczyć się o czystość duszy o przeżywanie tego święta w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w duchu ufności wobec Boga i miłosierdzia względem bliźnich.

Propagatorką Bożego Miłosierdzia była wspomniana święta  Siostra Faustyna, która część swojego życia spędziła w Krakowie, tutaj też zmarła. Dzięki niej powstało Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, które stało się światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego. Po beatyfikacji Siostry Faustyny jej relikwie umieszczono w bocznym ołtarzu kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, pod słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego. W balustradę przed tymże ołtarzem w 1994 r. wkomponowano marmurowy klęcznik, w którym złożono cząstkę relikwii świętej, by pielgrzymi przybywający tu z całego świata mogli ją uczcić. Obok zabudowań klasztornych w 2002 roku powstała nowa Bazylika Miłosierdzia Bożego w kształcie elipsy, mogąca pomieścić około 5000 osób. Nad dwukondygnacyjną bazyliką góruje wieża widokowa o wysokości 77 m. W dolnym poziomie kościoła znajduje się pięć kaplic, natomiast na górze główna część bazyliki i  wolnostojąca kaplica Wieczystej Adoracji.

 

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści