Muzeum Pienińskie im. J.Szalaya Szlachtowa

    Witamy w siedzibie Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya w Szlachtowej. Zabierzemy Cię na szlak śladami przeszłości regionu pienińskiego. Poznasz tych, którzy tu od wieków mieszkali, zanim powstało uzdrowisko w Szczawnicy. Dowiesz się czym była dla nich rzeka Dunajec, w co się ubierali i czym się zajmowali oraz dlaczego część z nich musiała opuścić swoje domy i ziemie. Zapraszamy w podróż do przeszłości.

     Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya znajduje się w Szlachtowej, 3 km od Szczawnicy. Zostało założone w 1959 r. Pierwszą siedzibą były sale Dworca Gościnnego w Szczawnicy. Autorem pomysłu powstania muzeum był w 1893 Oddział Pieniński Towarzystwa Tatrzańskiego, ale do realizacji idei nie doszło. W 1919 r. myśl tę podjął Konstanty Kietlicz Rayski – malarz i pisarz, a jego inicjatywę poparł literat Jan Wiktor. Dopiero jednak działania górali: Michała Słowika, Stanisława Dominika, Wojciecha Majerczaka, Władysława Malinowskiego i spontaniczna akcja wielu szczawniczan, oddających w darze zabytki, doprowadziła do jego powstania. Po pożarze Dworca Gościnnego w 1962 r. ocalone zbiory przechowywano w piwnicach spalonego budynku,  następnie w różnych obiektach. W 1972 r. przeniesiono je do willi Pałac przy placu Dietla.

    W sierpniu 2014 otwarto nową ekspozycję Muzeum Pienińskiego w adaptowanym dla potrzeb muzeum budynku dawnej strażnicy granicznej w Szlachtowej.

    Wystawa muzealna została umieszczona w dwóch dużych salach podzielonych na kilkanaście stref, przez które przechodząc poznaje się historię regionu pienińskiego, uzdrowiska i kulturę materialną zamieszkujących tu Górali.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści