Back

V Zjazd Karpacki w Krakowie

V Zjazd Karpacki w Krakowie

Zbliżenie na haft na stroju górali podhalańskich
Święto górali z całego łuku Karpat tym razem w stolicy Małopolski! W dniach 23-25 sierpnia w Krakowie odbędzie się V Zjazd Karpacki, będący zarazem jedną z głównych uroczystości obchodzonego w tym roku 100-lecia Związku Podhalan w Polsce.

Z tej okazji na Rynku Głównym w Krakowie na mieszkańców i turystów czekać będą regionalne stoiska, potrawy, pokazy mody inspirowanej folklorem góralskim i występy zespołów regionalnych.  Zjazd Karpacki to także konferencje naukowe z udziałem licznych gości z Karpat, rozpalenie symbolicznej Watry i koncerty.

Związek Podhalan jest organizacją skupiającą w swoim gronie nie tylko rodowitych Górali, którzy pielęgnują swoją odrębność kulturową i obyczajową, lecz również sympatyków związanych z subregionami zamieszkałymi przez Górali polskich, jednym słowem wszystkich tych, którym na sercu leży dobro i rozwój tych ziem z poszanowaniem tradycji naszych Ojców. W ramach Zjazdu odbędą się dwie konferencje w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa: w piątek 25 sierpnia „Z dziedzictwem Karpat ku przyszłości”, w sobotę 26 sierpnia „100 lat Związku Podhalan w Polsce”.

Niedziela rozpocznie się mszą świętą dziękczynną w Katedrze na Wawelu. Następnie odbędzie się przemarsz na krakowski rynek, gdzie nastąpi symboliczne przekazanie laski pasterskiej.

Szczegółowy program dostępny na stronie Związku Podhalan

Play Play