Wieże widokowe

Wieża widokowa o konstrukcji drewnianej na szczycie Gorca
W Małopolsce jest wiele miejsc, z których podziwiać można rozległe panoramy. Oprócz szczytów górskich, są to zwłaszcza wieże widokowe, których w Małopolsce znajduje się kilkanaście. Stanowią ciekawe urozmaicenie górskiej wędrówki, dają możliwość podziwiania malowniczych krajobrazów oraz wschodów i zachodów słońca. Schody niektórych wież są całkowicie zabudowane, dzięki czemu bez problemu mogą wspiąć się na nie osoby z lękiem wysokości czy małe dzieci.

Szlak Wież Widokowych Pogórza zawiedzie nas na wieżę widokową w Dąbrówce Szczepanowskiej, Bruśniku lub na Szpilówce nad miejscowością Iwkowa. Gmina Ochotnica Dolna w 2016 roku zrealizowała projekt, w ramach którego wybudowane zostały 4 wieże usytuowane na następujących szczytach: w Beskidzie Sądeckim - Koziarz (Tylmanowa), w Gorcach: Gorc i Lubań (Ochotnica Dolna) oraz Magurki (Ochotnica Górna). Na wieżach zostały zamontowane skrzynki z pieczątkami, które można zbierać w celu zdobycia gorczańsko – beskidzkiej odznaki „Zdobywcy 4 wież”. Niezwykła drewniana konstrukcja wieży o wysokości 49,5 metra zbudowana jest na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju, wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Do Wieży prowadzi specjalnie skonstruowana „drewniana ścieżka w koronach drzew” o długości ponad kilometra. Na granicy Polsko-Słowackiej w Beskidzie Sądeckim swoje widoki udostępnia Eliaszówka. Nieco niższa, kamienna wieża wznosi się w Ogrodach Sensorycznych w Muszynie.

Małopolskie widoki podziwiać też można z innych wież lub platform widokowych, jak np. w Krakowie z wieży mariackiej czy z wieży sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, z zamkowych wież w Niedzicy, Czorsztynie, Wytrzyszczce lub tarasów widokowych, jak choćby na szczycie Trzech Koron w Pieninach.