Back

Wyrusz w podróż... w czasie!

Wyrusz w podróż... w czasie!

Rodzinne archiwa
Jeżeli dysponujesz obecnie większą ilością czasu wolnego w swoim domu, zachęcamy do spożytkowania go w wyjątkowy sposób –zostań archiwistą rodzinnym i zabaw się w genealoga!

Rodzinne pamiątki zbierane są w wielu domach od pokoleń. Przywołują wspomnienia pełne emocji, pozwalają zachować barwne historie ciekawsze od tych podręcznikowych, bo osobiste. Jak tworzyć i zabezpieczać rodzinne archiwa dowiedzieć można się z portalu Archiwa Rodzinne Niepodlełej.

 

Jeżeli masz ochotę odnaleźć swoje korzenie i poszukać przodków, jest to teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W dobie cyfryzacji wiele dokumentów dostępnych jest online – bez wychodzenia z domu. Największym źródłem dokumentów do badań genealogicznych jest serwis szukajwarchiwach.gov.pl administrowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Obecnie oferuje ponad 16,5 mln skanów dokumentów z zasobu 30 archiwów państwowych. Oznacza to swobodny dostęp do aktów urodzin, ślubów i zgonów sprzed 100 i więcej lat, wystawianych w miejscowościach w całej Polsce przez urzędy oraz parafie i wspólnoty religijne różnych wyznań. Ponadto w serwisie publikowane są spisy ludności, m.in. Krakowa i województwa krakowskiego, kartoteki ewidencji ludności, księgi meldunkowe oraz akta hipoteczne i notarialne.

Genealogiczną kartotekę, czyli bazę urodzeń, małżeństw i zgonów dla województwa małopolskiego znajdziesz na portalu Geneteka.

Ciekawe dokumenty można znaleźć również na stronie Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Wyrusz więc w podróż… w czasie! #MałopolskaOnline #ZostańWDomu