Zdobienia Dom Malarek Zalipie

Zalipie jest niedużą wioską położoną w Małopolsce w Gminie Olesno. Tutaj niezależnie od pory roku można podziwiać kolorowe kwiaty, które „kwitną” na różnego rodzaju budynkach gospodarczych, mieszkalnych, studniach, piwnicach, kapliczkach przydrożnych czy psich budach.

Zdobnictwo zalipiańskie znane już było ponad 120 lat temu, wywodzi się od prostych plam tzw. ”pacek” malowanych wapnem za pomocą prosianego pędzla na okopconych powierzchniach; zwykle piecach chlebowych i nisko osadzonych powałach. Pierwotne malarstwo, bardzo proste, geometryczne wręcz prymitywne z czasem przybierało bardziej skomplikowane formy, wiązało się to min. z dostępem do coraz lepszej jakości farb czy pędzli. Obecnie do malowanie używamy farb akrylowych lub na bazie akrylu. Zalipiańskie kwiaty to kwiaty wyobraźni, nie ma tu sztywnych zasad i reguł, dopuszcza się dużą dowolność w formie, w doborze kolorystyki. Każda malarka czy malarz ma swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny dla siebie styl.

Wiosną każdego roku, w pierwszy weekend po święcie Boże Ciała, w Zalipiu odbywa się konkurs pn. „Malowana Chata”. Jest to jeden z najstarszych konkursów na sztukę ludową w Polsce. Przystępuje do niego co roku około 100 osób z Zalipia i innych okolicznych miejscowości. Uczestnicy odświeżają lub malują na nowo swoje obejścia by zachwycić swoim kunsztem malarskim komisję konkursową złożoną z etnografów, i znawców sztuki ludowej. Komisja konkursowa odwiedza zgłoszone zagrody, i zgodnie z regulaminem przyznaje nagrody w trzech kategoriach;

1. za malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny Konkurs

2. za malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne

3. za popieranie sztuki ludowej. Konkurs „Malowana Chata” stał się już wieloletnią tradycją i wizytówką całego regionu. Przystępują do niego niejednokrotnie wielopokoleniowe rodziny.


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści