Oświęcim i okolice

Rynek w Oświęcimiu, plac otoczony kamienicami
Oświęcim i jego okolice to niezwykle interesujący obszar, który bez wątpienia warto zwiedzić. Różnorodność kulturowa i przyrodnicza dostarczą każdemu wymagającemu koneserowi urlopowych wycieczek wielu przyjemności.

Oświęcim jest postrzegany przez pryzmat KL Auschwitz-Birkenau i często z nim utożsamiany. Obecne miasto zasługuję na zmianę stereotypowego postrzegania go przy jednoczesnym szacunku dla jego historii i dziedzictwa.

Oświęcim należy do jednych z najstarszych polskich grodów kasztelańskich. Jego długą historię można poznać w Ratuszu - oddziale Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Budynek XIX-wiecznego ratusza został zaaranżowany jako pewnego rodzaju interaktywny drogowskaz, miejsce prezentujące historię, a jednocześnie kierujące do innych instytucji promujących dziedzictwo Oświęcimia, czyli m.in. do: Centrum Żydowskiego, Stowarzyszenia Romów, Zgromadzania Sióstr Serafitek, Zakładu Salezjańskiego im. Ks. Jana Bosko i głównego gmachu Muzeum Zamek. Plan budynku ratusza w naturalny sposób zasugerował podział treści historycznych, a osobą prowadzącą przez stulecia jest narrator, który opowiada zwiedzającym najważniejsze fakty z historii miasta. W tę rolę wcielił się krakowski aktor Grzegorz Łukawski, pochodzący z Oświęcimia. Szczególnym eksponatem muzeum jest odrestaurowany samochód Oświęcim-Praga - przedwojenny cud techniki, produkowany niegdyś w tutejszej fabryce.

Najnowszą atrakcją Oświęcimia są udostępnione dla zwiedzających tunele pod wzgórzem zamkowym. W tej niezwykłej scenerii powstała Interaktywna Trasa Historyczna "Gra o Niepodległą", która ma charakter fabularnej ścieżki i dotyczy wydarzeń z okresu I wojny światowej na ziemiach polskich. Na potrzeby zwiedzana każdy z uczestników “wciela” się w postać młodego rekruta z Oświęcimia, Ignacego, który wraz z Legionami Polskimi przebywa całą ścieżkę bojową aż do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzięki multimediom zastosowanym w podziemnych tunelach można się przenieść w czasie i miejscu.

W samym mieście warto przespacerować się bulwarami nad Sołą, stanowiącymi wymarzone tereny rekreacyjne. To malownicze miejsce spacerów, licznych alejek służących miłośnikom joggingu, nordic walking i rowerzystom. Biegną tędy Wiślana Trasa Rowerowa oraz Greenways, więc doskonałe miejsce do rozpoczęcia dłuższej wyprawy rowerowej  w kierunku Krakowa lub Wisły. Polecamy spacer w kierunku Parku Pojednania Narodów na Kamieńcu, gdzie podziwiać można galerię bajkowych postaci.

Na Ziemi Oświęcimskiej znajdziemy liczne stawy rybne, garby lessowe oraz obszary leśne. Oprócz unikalnej flory związanej z dużą liczbą zbiorników wodnych, znajdują się tu także tereny użytkowane rolniczo oraz lasy łęgowo-wiązowe i olszowo-jesionowe. Warto zwrócić uwagę na  walory przyrodnicze i krajobrazowe Doliny rzeki Soły. Występuje tu wiele gatunków roślin objętych całkowitą lub częściową ochroną. Spośród 19 zbiorowisk roślin występujących w dolinie Soły najcenniejsze to fragmenty lasów i zarośli łęgowych, porównywalnych często przez naukowców do lasów deszczowych strefy tropikalnej. Dolina Karpia w Zatorze, czyli zagłębie hodowli karpia królewskiego, stwarza idealne warunki dla życia rzadkich gatunków ryb i ptaków, a cały obszar nazywany jest „Mazurami Małopolski”. Można go objechać Rowerowym Szlakiem Doliny Karpia, który oplata sporą pętlą atrakcyjny przyrodniczo obszar siedmiu małopolskich gmin położonych w dolinie Wisły i Skawy (Brzeźnica, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Spytkowice, Tomice i Zator).

W Zatorze, prócz odwiedzenia stawów, można również wybrać się na spacer tematyczny po Parku Mitologii, Parku Ruchomych Dinozaurów czy Parku Owadów w Zatorlandzie, gdzie dostępne są również atrakcje lunaparkowe lub oddać się szaleństwu w Energylandii - największym rodzinnym parku rozrywki w Polsce.

Zachęcamy także do wędrówki Szlakiem Architektury Drewnianej Ziemi Oświęcimskiej, gdzie wśród zapachu starego drewna  można odnaleźć  ciszę i tchnienie dawnych wieków. W pejzaż architektoniczny wsi naszego powiatu wpisały się kościoły, które zadziwiają nie tylko konstrukcją, ale i malowniczością form i gontowych faktur. Pochodzące najczęściej z okresu XVI/XVII w. budowle obejrzeć można na terenie otaczających miasto Oświęcim wsi: Polanka Wielka, Grojec, Poręba Wielka, Głębowice, Graboszyce, Osiek i  Jawiszowice.

Multimedia