Odkryj "Skarby Górali" z aplikacją mobilną

Dzięki stworzonej przez pasjonatów góralskich zwyczajów mobilnej aplikacji „Skarby Górali”, każdy może wyruszyć na quest, czyli wyprawę śladami tajemnic, zwyczajów i historii ludzi gór. Na odkrycie czekają m.in. Zawoja, Lipnica Wielka, Piwniczna Zdrój czy Krościenko nad Dunajcem.

„Szlakiem pod Diablakiem, gdzie żyłem i mieszkałem, a w góry wpatrzony o nich pięknie pisałem”, „Przekroczywszy garbuska, co nurt pod nim szemrze, przejdź przez drogę na wprost po zebrze”, „Przed Tobą fragment muru, który zbliża do przeszłości, a archeolodzy próbują ustalić budowniczych tożsamości” – to zaledwie kilka fragmentów z bogatej biblioteki questów dostępnych w aplikacji „Skarby Górali” do uruchomienia na Google Play i App Store. Quest to gra, w którą można grać w dowolnej chwili. Wystarczy uważnie czytać wskazówki i rozwiązywać zagadki, by otrzymać końcowe hasło prowadzące do skarbu – pamiątkowej pieczęci. Do gry wystarczy smartfon i obecność w miejscowości, której góralską historię chcemy poznać.

Już same tytuły questów zachęcają do ruszenia na szlak: „My se Łącowioki”, „Wokół orawskiego Wawelu” czy „Za barankowymi radkami po Krościenku”. Każdy z nich poświęcony jest konkretnej grupie Górali zamieszkujących Małopolskę. Dzięki smartfonowej aplikacji poznać można zwyczaje Górali Babiogórskich, Białych, Nadpopradzkich, Pienińskich, Spiskich, Orawskich oraz Kliszczaków i Zagórzan.
Co ważne, wszystkie questy powstawały przy współpracy najlepszych w Polsce specjalistów od tego typu wypraw z samymi Góralami. „Podczas wielogodzinnych sesji wspólnie planowaliśmy trasy i ustalaliśmy, jakie atrakcje warto zawrzeć w queście. Górale bardzo zaangażowali się w tworzenie tych wypraw. Dzięki temu można odwiedzić miejsca czy poznać historie, o których do tej pory wiedzieli tylko mieszkańcy tych miejscowości” – zaznacza Anna Jarzębska z Fundacji Mapa Pasji animatorka projektu „Skarby Górali”, w ramach którego powstała mobilna aplikacja.

I chociaż szansa na poznanie nieznanych wcześniej zwyczajów ludzi gór jest już atrakcyjna, to zalet dostępnych questów jest więcej. „To świetny sposób na spędzenie rodzinnego weekendu. Dzieci uwielbiają rozwiązywanie naszych zagadek. Quest pozwala urozmaicić wyprawę nawet w dobrze znane nam miejsce. Okazuje się bowiem, że skrywa ono w sobie wiele niespodzianek, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Wreszcie, rozwiązując nasze zadania ma się możliwość poznania pasjonujących ludzi. Trasy są tak ułożone, aby odwiedzić lokalne muzea, twórców ludowych, izby regionalne. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by poprosić Górala o pomoc w rozwiązaniu jakiejś trudnej zagadki. Na pewno pomoże” – zachęca Anna Jarzębska.

Questy są wierszowane, co jeszcze zwiększa ich atrakcyjność, zwłaszcza w oczach najmłodszych. Dla nich mogą to być fantastyczne wyprawy po magicznych krainach Orawy, Podbabiogórza czy Spisza. Co ważne, nagrodą za rozwiązanie dowolnej wyprawy jest skarb, czekający po rozwiązaniu finałowej zagadki: skrzynka z pamiątkową pieczęcią.

Wszystkie wyprawy są darmowe. Można je pobrać ze strony www.skarbygorali.pl w formie ulotki do wydruku lub skorzystać z aplikacji mobilnej „Skarby Górali”. Questy zostały zrealizowane w ramach projektu pt. "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski", finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego, Typ projektu B (dokumentowanie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa niematerialnego).


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets