Wydarzenie Historyczne Roku 2019

Grafika
Muzeum Historii Polski, organizator 13. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, informuje, że od 1 czerwca 2020 można głosować na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja i multimedia. W drugim etapie głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do końca czerwca.

Rozpoczyna się drugi etap plebiscytu czyli GŁOSOWANIE: (1 - 30 czerwca 2020).  Internauci wskazują swoje typy z listy piętnastu laureatów - po 5 z każdej kategorii - umieszczonej na stronie internetowej Plebiscytu. 

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Można oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii. 

Komisja konkursowa zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostało 15 wydarzeń, wśród których z terenu Małopolski znalazły się: 

KATEGORIA „WYDARZENIE”   

- Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z wydarzeniami towarzyszącymi (Muzeum Narodowe w Krakowie)

KATEGORIA „WYSTAWA” 

- „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” (Muzeum Archeologiczne w Krakowie) 

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA” 

- „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu)

- „Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury”. Nowa platforma cyfrowa zbiory.mnk.pl (Muzeum Narodowe w Krakowie) 

Plakat

Jak łatwo można zauważyć, Muzeum Narodowe w Krakowie zostało nominowane aż w dwóch kategoriach. Kapituła konkursu doceniła MNK za stronę internetową www.zbiory.mnk.pl oraz otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich. Jest to niewątpliwie wielkie wyróżnienie, a także potwierdzenie rangi i znaczenia kolekcji MNK w wymiarze historycznym i artystycznym. Dzięki portalowi zbiory.mnk.pl szeroka publiczność może, także w stanie zagrożenia epidemicznego, poznać obiekty ze zbiorów MNK w szerokim wyborze. Znów otwarte Muzeum Książąt Czartoryskich pozwala na ponowne odkrycie najstarszej polskiej kolekcji muzealnej, poprzez specyficzny zbiór narodowych pamiątek opowiadającej historię naszego kraju, a równocześnie zawierającej dzieła sztuki światowej rangi.

Na naszym portalu pisaliśmy również o Szlaku Gwarków Olkuskich - jest to niewątpliwie ciekawy produkt turystyczny. Na ulicach Olkusza można spotkać wykonane z brązu i pokryte patyną figury gwarków, czyli olkuskich górników.

Zachęcamy do głosowania!


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>