Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Łosie

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Łosie

Na wprost drewniana cerkiew, obita gontem, widziana z boku. Od prawej prezbiterium z drzwiami po kilku betonowych schodach. Obok wyższa nawa z dwoma oknami, po lewej fragment wieży z wieżyczką z baniastym hełmem. Dach pokryty blachą. Na nawie i prezbiterium podobne wieżyczki z baniastymi hełmami. Z boku cerkwi stoi wysoki drewniany krzyż. Przed nim ścieżka pomiędzy trawnikiem. Po lewej w ogrodzeniu wąska tuja i za ogrodzeniem wysokie drzewa. Na niebie kilka kłębiastych chmur.

Łosie 219, 38-312 Ropa Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183534304
tel. +48 603721193
Cerkiew łemkowska wzniesiona w 1810 roku, po II wojnie światowej była kościołem katolickim, od lat 90. XX wieku jest cerkwią parafialną.

Na początku XIX wieku, z fundacji właściciela wsi hrabiego Stanisława Siemieńskiego z Biecza, zbudowano cerkiew Narodzenia Bogarodzicy. Po wysiedleniu Łemków w 1947 roku użytkowana była jako kościół rzymskokatolicki. Gdy w 1956 roku powrócili Łemkowie stopniowo zaczęto odprawiać w niej msze greckokatolickie, od 1968 roku znów jest cerkwią greckokatolicką. Świątynia stoi w pobliżu cmentarza parafialnego i jeszcze na początku XXI wieku, do czasu wybudowania przy cmentarzu kościoła rzymskokatolickiego, odbywały się w niej również msze katolickie. Świątynia służyła wiernym dwóch obrządków, w niedziele o godzinie 7 były msze rzymskokatolickie, a o godzinie 9 nabożeństwa greckokatolickie.

To trójdzielna budowla składająca się z prezbiterium, nawy i babińca z nadbudowaną wieżą. W 1876 roku poważnie ją rozbudowywano, w 1928 roku przebudowano i znacznie powiększano. Poszerzono jej nawę, a do zakrystii dostawiono dwie przybudówki co sprawiło, że jest teraz zbudowana na planie krzyża greckiego. Poza tym ściany otynkowano, co powtórzono w latach 50. XX wieku, a w latach 80. XX wieku tynki zbito, a ściany cerkwi obito gontem czym powróciło jej pierwotny wygląd. Dach jest nieregularny, kryty blachą, zwieńczony blaszanymi baniami.

Wnętrze kryją stropy płaskie, ściany pokrywa polichromia ornamentalno-figuralna z 1935 roku, dzieło Mikołaja Galanki. Cenny jest kompletny, neobarokowy ikonostas z przełomu XVIII i XIX wieku, ikony namiestne Bogarodzicy i świętego Mikołaja z XVII wieku, dwa barokowe ołtarze boczne i obrazy na ścianach.

Na poddaszu cerkwi żyje kolonia rzadkich nietoperzy, podkowców małych. Do cerkwi prowadzi wejściowa brama-dzwonnica z 1876 roku zwieńczona trzema kopułami.

Zabytek znajduje się na Szlak Architektury Drewnianej – światowe dziedzictwo w Małopolsce

Ciekawe miejsca w okolicy!

Kilka kilometrów od Łosia znajduje się zalew Klimkówka, w którym kręcono sceny do filmu "Ogniem i mieczem".


Powiązane treści