Dawny Hotel Herz Oświęcim
Rynek Główny 12, 32-600 Oświęcim
Region turystyczny: Oświęcim i okolice
Jednopiętrowy, murowany budynek hotelu, wybudowany u wylotu ulicy Solskiego, na początku XIX wieku należał do Józefiny Herzowej, później do Wiktora Leiblera i do 1939 roku pełnił ważną rolę w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym oświęcimskich Żydów.
W hotelu 7 lutego 1915 roku nocowali żołnierze z korpusu oficerskiego Legionów Polskich, zaproszeni do miasta z okazji uroczystych obchodów rocznicy wybuchu powstania styczniowego 1863 roku. Wśród goszczących żołnierzy był też brygadier Józef Piłsudski.
W czasie II wojny światowej Niemcy przebudowali hotel w stylu zwanym Heimatstil, według projektu Hansa Stosberga. Efektem tych prac są typowe dla stylu arkadowe podcienia w narożniku i mansardowe okna w dachu, zlikwidowano też gzyms i attykę z nazwą Hotel Herz.
Od wielu lat na parterze budynku działa apteka. Na fasadzie w 2001 roku umieszczono pamiątkową tablicą upamiętniającą Żydów, mieszkańców Oświęcimia zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. W starannie odnowionym budynku, na dolnej kondygnacji zachowały się piękne arkadowe sklepienia.