Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Ogród Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

ul. Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 122891611
fax. +48 122783028
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest muzeum górniczym zaliczanym do największych na świecie. Posiada ekspozycje w Zamku Żupnym i w Kopalni Soli w Wieliczce na głębokości 135 metrów. Zamek i kopalnia stanowiły od końca XIII wieku do 1945 roku jedno przedsiębiorstwo produkujące sól. Obydwa obiekty są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Twórcą Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce był Alfons Długosz – pedagog, wizjoner, społecznik, fotografik i artysta. Był pasjonatem, który ocalił liczne górnicze zabytki. Oficjalne otwarcie ekspozycji muzeum w kopalni soli miało miejsce 30 września 1966 roku i było włączone w uroczyste obchody Jubileuszu 1000-lecia Państwa Polskiego. Dostępny od 1985 roku Zamek Środkowy został przeznaczony na wystawy i magazyny zbiorów, Sala Gotycka pełni też rolę wielickiego Pałacu Ślubów. Natomiast Zamek Północny, po zakończonym remoncie w 1992 roku, mieścił siedzibę administracyjną muzeum, pracownie naukowe, bibliotekę i archiwum.

Muzeum Żup Krakowskich posiada ekspozycje w Zamku Żupnym i w Kopalni Soli w Wieliczce na głębokości 135 metrów. Zespół Zamku Żupnego obejmuje: Zamek Środkowy, Zamek Północny, budynek południowy, basztę z czasów króla Kazimierza Wielkiego, mury obronne najstarszego zamku, pozostałości najstarszej w Polsce stołówki pracowniczej i najstarszy w Wieliczce, poszukiwawczy szyb górniczy. W Zamku Środkowym dostępne są ekspozycje stałe: Pradzieje Wieliczki i okolic, Solniczki - małe arcydzieła sztuki, Sala Gotycka z portretami dawnych zarządców kopalni oraz wystawy czasowe. Ekspozycja podziemna – Trasa Muzealna znajduje się w Kopalni Soli na głębokości 135 metrów. Obejmuje 19 komór, około 2000 zabytków i mierzy 1,5 kilometrów długości. 

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl.


Powiązane treści