Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Spichlerz Niedzica

Spichlerz Niedzica

Drewniany, zabytkowy spichlerz z frontu w świetle zachodzącego słońca. Zbudowany na podmurówce, ściana z grubych beli z małymi okienkami, jedno nad drugim. Dach pokryty dachówką, z trójkątnym szczytem. Wokoło wysokie drzewa bez liści i pożółkłe modrzewie. Teren nierówny.

ul. Profesorska 1, 34-441 Niedzica-Zamek Region turystyczny: Pieniny i Spisz

tel. +48 182629489
tel. +48 182629480
Spichlerz, w którym dawniej magazynowano zboże, zachował się do czasów obecnych w prawie pierwotnej formie. Dziś jest jednym z obiektów gospodarczych dawnego folwarku należącego do Zamku Dunajec. Spichlerz to perełka architektury drewnianej znajdująca się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

To jedyny na Podtatrzu tego typu obiekt stojący w pierwotnym miejscu, w Pieninach Spiskich na zabudowanej części wzgórza Tabor, należący do Zespołu Zamkowego w Niedzicy. Spichlerz stoi po przeciwnej stronie drogi powyżej zamku, w odległości około 150 metrów.

Dwupiętrowy budynek z końca XVIII wieku wybudowano na terenie folwarku zamkowego w konstrukcji zrębowej z mocnych, drewnianych bali zwanych okrąglakami, łączonych „na obłap”. Powstał na prawie kwadratowym rzucie z murowaną piwnicą i gontowym dachem. Następnie nieznacznie przekształcono go w XIX wieku.

Od 1998 roku, w dwóch salach w jego zaadaptowanym wnętrzu, czynna jest wystawa etnograficzna poświęcona sztuce i kulturze ludowej Spiszu z oryginalnymi przedmiotami z niedzickich chat pochodzącymi z XIX wieku oraz z lat 20.–30. XX wieku. W ekspozycji są też przedmioty przeniesione z zamku górnego, zbierane przez kustoszy Zamku Dunajec w Niedzicy. W zrekonstruowanej izbie białej z tradycyjnej spiskiej chaty, można obejrzeć zabytkowe meble, łóżko, kołyskę, stół czy kredens. Są tu też ludowe stroje góralskie, głównie kobiece, narzędzia rolnicze, zabytkowe zegary ze słowackiego Kieżmarku i dzieła sztuki ludowej. Schody w rogu izby prowadzą na drugą kondygnację nieudostępnioną dla zwiedzających, niedostępne są również dwa pomieszczenia piwniczne.

Przed spichlerzem zgromadzono łodzie flisackie z przełomu XIX i XX wieku, tak zwane „dłubanki” oraz stary, przydrożny krzyż i drewniane kapliczki.


Powiązane treści