Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dworzec Tatrzański Zakopane

Dworzec Tatrzański Zakopane

Okazały budynek z cegły na podmurówce z kamienia, z wielospadowym dachem i wkomponowaną po środku kwadratową wieżą z oknami w dachu zwieńczonym u góry. Szczyty wykończone w drzewie. Okna na parterze wykończone łukiem. Z boku schody do drzwi wejściowych. Od przodu zadaszone wejście. Po bokach krzewy i po prawej tablice informacyjne. Budynek stoi szczytem do ulicy, przy której stoją zaparkowane samochody. Z tyłu wysokie drzewa i zachmurzone niebo.

ul. Krupówki 12, 34-500 Zakopane Region turystyczny: Tatry i Podhale

tel. +48 182063012
Pełnił funkcję pierwszego Domu Kultury w Zakopanem. Występowali tutaj między innymi Mieczysław Karłowicz, Helena Modrzejewska, Ignacy Jan Paderewski czy Henryk Sienkiewicz. Budynek powstał przy Krupówkach z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego w 1881 roku. Mieściły się tu biura, biblioteka z czytelnią, a także sala balowa. Odbywały się tu nie tylko bale, ale również odczyty, koncerty i przedstawienia teatralne.


Dworzec Tatrzański należy do najważniejszych budynków zabytkowych i atrakcji turystycznych przy Krupówkach. Wbrew pierwszemu skojarzeniu jego nazwa nie oznacza dworca kolejowego czy autobusowego, tylko jest formą słowa „dwór”. Dworzec Tatrzański to pierwszy dom kultury i siedziba Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem, miejsce ważnych wydarzeń i imprez, a współcześnie siedziba Oddziału Tatrzańskiego PTTK i klub-restauracja.

Zabytkowy Dworzec Tatrzański, nazywany również Dworem Tatrzańskim lub kasynem Towarzystwa Tatrzańskiego, jest budynkiem położonym w samym centrum Zakopanego. Jego historia, a w zasadzie plany jego powstania, sięgają 2 grudnia 1874 roku, kiedy to inicjator jego budowy Walery Eljasz na nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Towarzystwa Tatrzańskiego zaproponował zakup gruntu dla zbudowania siedziby Towarzystwa Tatrzańskiego. Budynek miał między innymi przejąć rolę kasyna, mieszczącego się dotychczas przy Krupówkach w domu Jana Krzeptowskiego, w letniej siedzibie Towarzystwa Tatrzańskiego. Kasyno to pełniło funkcję biblioteki, a także czytelni, sali odczytowo-zebraniowej i sali koncertowo-teatralnej. Kiedy podczas jednej z hucznych zabaw w karnawale w 1900 roku budynek całkowicie spłonął, postanowiono odbudować go jako murowany. Projekt murowanego budynku w stylu zakopiańskim stworzył Wandalin Beringer. W odbudowanym „Dworcu” rozpoczęła dodatkowo działalność restauracja, która stała się ulubionym miejscem spotkań zakopiańskich elit. 

Po II wojnie światowej gmach stał się siedzibą Oddziału Zakopiańskiego PTTK oraz (do 1986) Grupy Tatrzańskiej GOPR, do 1990 działał tu również Klub Turysty. W 1992 roku pożar ponownie zniszczył część budynku, odbudowany rok później nadal jest siedzibą Oddziału Tatrzańskiego PTTK. 

W latach 2012-2013 przeprowadzono rewitalizację całego budynku na koszt Oddziału Tatrzańskiego PTTK w Zakopanem.


Powiązane treści