Dzieje się, czyli Babiogórska Jesień, Dłubnia wciąga i Małopolska Tour. Turystyczne Skarby Małopolski 2023

Kolaż trzech zdjęć przedstawiających laureatów i wyróżnionych w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski 2023: Babiogórska Jesień (chłopcy w strojach góralskich układający watrę). spływ rzeką Dłubnią (wiele kajaków ułożonych na trawie pod drzewem), Małopolska Tour (mnóstwo rowerzystów na starcie rajdu), w lewym górym rogu logo Turystycznych Skarbów Małopolski.
One pokazują wszystko to, co drzemie w duszy mieszkańców i lokalnych artystów, prezentują to, co najlepsze w regionie, promują wartości, tradycje i idee, czasem sportową determinację. Mają walory promocyjne i integrujące lokalną społeczność, w atrakcyjny oraz przystępny sposób eksponują wszystko to, co w regionie najpiękniejsze i najbardziej wartościowe – mowa oczywiście o wydarzeniach. Wśród Turystycznych Skarbów Małopolskie nie mogło zabraknąć kategorii pozwalającej wyróżnić wyjątkowe regionalne imprezy. Sprawdźcie, które wydarzenia zyskały największe uznanie w oczach internautów.

Babiogórska Jesień – święto nie tylko babiogórskich górali

Ludowe brzmienia i multikulturowe lokalne tradycje przyciągają turystów pod Babią Górę na Babiogórską Jesień – tegorocznego laureata plebiscytu. Wydarzenie to największe święto babiogórskich górali. Babia Góra, ruch wołoski, granica państwa, zawirowania historii, obecne na tym terenie mniejszości narodowe i etniczne wpłynęły na kształtowanie tutejszej przestrzeni rozumianej w sensie rzeczywistym jak i bardziej metafizycznym.

Wielowymiarowość kultury i tradycji stanowi główną inspirację festiwalowego programu. Konferencje, pokazy sztuki ludowej, plenery malarskie, animacje dla najmłodszych, targi rzemiosła, koncerty folkowych kapeli, a przede wszystkim redyk, czyli zejście owiec z Hali Barankowej przy akompaniamencie góralskiej muzyki to główne atrakcje wydarzenia. Co roku festiwal przyciąga wielu wielbicieli gór i miejscowych tradycji. Nie brakuje również atrakcji dla smakoszy. Każdy może liczyć na degustację specjałów przygotowywanych pieczołowicie przez lokalne gospodynie. Warto przyjechać pod Babią Górę, by poczuć ducha gór…jesienna sceneria tylko dodaje uroku festiwalowym atrakcjom.

Dłubnia wciąga, czyli niezwykły spływ

Małopolska ma doskonałe warunki dla turystyki kajakowej. Wielu amatorów kajakarstwa eksploruje malownicze rzeczne krajobrazy. Wyjątkową propozycją jest z pewnością trochę dzika, meandrująca Dłubnia.  Ogólnopolski Spływ Kajakowy Doliną Rzeki Dłubni „Dłubnia wciąga" zasłużył na wyróżnienie internautów w tegoroczne edycji konkursu.

Cyklicznie w pierwszy weekend września Centrum Rekreacyjno-Sportowe w miejscowości Maszków, w podkrakowskiej Gminie Iwanowice zamienia się w ogromne pole biwakowe. To doskonała baza wypadowa dla kajakowych eskapad. Do wyboru są dwie trasy: dla zaprawionych kajakarzy, jak również dla rodzin z dziećmi.  Każdy może dopasować trasę wycieczki do swoich możliwości. Spływy trwają przez cały weekend. Pozwalają poznać najpiękniejsze zakątki Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. Wydarzeniu towarzyszy m.in. wspólne grillowanie, atrakcje dla dzieci, wystawa produktów lokalnych przedsiębiorców. To idealny pomysł na weekend z przygoda w tle spędzony na łonie przyrody.

Małopolska Tour – największa rowerowa impreza w Polsce

Uznanie internautów zyskało również Małopolska Tour – wydarzenie dla amatorów dwóch kółek. To jedno z największych rodzinnych wydarzeń rowerowych w Polsce. Organizatorem imprezy jest Województwo Małopolskie, które od lat stara się promować turystykę rowerową. Adresatami Małopolska Tour są wszyscy - bez względu na wiek i poziom doświadczenia rowerowego. Każdy cyklista – ten mały i ten duży, ten na rowerze szosowym i ten na popularnym „góralu”, ten sporadycznie wskakujący na siodełko i ten uzależniony od „kręcenia kilometrów” – z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie.

Tradycyjnie wydarzenie rozpoczyna rodzinny rajd rowerowy, którego główną ideą jest pokonanie, wspólnie z najbliższymi, jednej z kilku świetnie przygotowanych tras rowerowych. Wyjątkową atrakcją jest Kids Race - czyli wyścig dla najmłodszych – od dwulatków (na rowerkach biegowych) po nastolatków. Dopełnieniem programu są liczne atrakcje w miasteczku rowerowym. Zaprasza gościnna strefa relaksu, zabaw, gastronomiczna z foodtruckami. Dech w piersiach zapierają  pokazy podniebnych ewolucji na rowerach (tzw. „dirt jumping”). Jeśli ktoś ma ochotę, może spróbować swoich sił w jeździe na pumptracku, poznać historię bicykli lub wziąć udział w konkursach z cennymi nagrodami. Zwieńczeniem dnia jest zawsze jedno z dwóch wydarzeń: Sound of Gravity, czyli spektakularny pokaz tricków rowerowych na dużych wysokościach, wykonany przy akompaniamencie energetycznej muzyki przez najlepszych polskich zawodników freestyle lub koncert muzycznej gwiazdy. Z pewnością żaden miłośnik roweru nie będzie zawiedziony. 

Smakujcie podróży, bierzcie udział w wydarzeniach i bawcie się doskonale- Małopolska ma bardzo wiele do zaoferowania!

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets