Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego zaprasza do zwiedzania i na zajęcia edukacyjne

Sala muzealna z eksponatami.
Zapraszamy do Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP, nowego miejsca na edukacyjnej mapie Krakowa. Mieści się ono parterze zabytkowego gmachu przy ul. Basztowej 20, w siedzibie krakowskiego Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego. Tutaj w bardzo ciekawy sposób prezentowana jest historia pieniądza na ziemiach polskich. Salon to także wyjątkowe forum wymiany myśli i krzewienia wiedzy ekonomicznej. Jest miejscem spotkań osób zainteresowanych rozwojem i poznaniem zagadnień ekonomicznych.

Poznaj historię polskiego pieniądza i gospodarki!

Wystawa Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP to ponad 20 stanowisk, które w interesujący sposób prezentują dzieje polskiego pieniądza oraz rolę i zadania NBP jako centralnego banku państwa. Ekspozycja Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP mieści się w trzech salach na parterze budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej 20 w Krakowie. Wystawa jest podzielona na trzy uzupełniające się moduły tematyczne, które tworzą:

    Sala Polska – tutaj za pomocą infografik i prezentacji multimedialnych zostały przedstawione dzieje pieniądza od narodzin państwa polskiego do czasów nam współczesnych.

Ikonograficznym tłem Sali Polskiej są reprodukcje wybranych monet, portrety polskich władców i królewskich insygniów, postaci ważnych i wybitnych ekonomistów oraz liczne przykłady obiektów kulturowego dziedzictwa, które obrazowo uzupełniają całą narrację wystawy. Uwagę zwiedzających zwróci na pewno zabytkowy sejf bankowy, którego powstanie datuje się na początek lat 20. XX wieku – niezwykle rzadki przykład wysokiego kunsztu snycerki i rzemiosła artystycznego.

Dotknij prawdziwej sztaby złota, zobacz przepiękne monety i banknoty, poznaj rody bankierów i dzieje bankowości centralnej w Polsce!

    Sala Narodowego Banku Polskiego z Gabinetem numizmatycznym, to przestrzeń, w której zostały zaprezentowane oryginalne monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami oraz rola NBP jako centralnego banku państwa.

W Gabinecie Numizmatycznym podziwiać można najpiękniejsze monety okolicznościowe i banknoty wyemitowane przez Narodowy Bank Polski w ciągu ostatnich 30 lat. Upamiętniają one ważne wydarzenia, postacie oraz rocznice historyczne. Ich kompozycja zawiera elementy wykonane z bursztynu, cyrkonii, szkła, drewna, porcelany oraz nadruki holograficzne, UV i tampondruki. Wiele z nich było nagradzanych na międzynarodowych konkursach. Zachwycają swoim pięknem i formą, jak choćby dwie monety w kształcie kuli: srebrna o nominale 100 zł oraz złota o nominale 2018 zł, wyemitowane w ramach edycji „100. rocznica odzyskania przez Polskę nieodległości”.

Najcenniejszym eksponatem, którego można dotknąć, jest oryginalna sztaba złota! Możliwość uniesienia 12,5 kilograma najprawdziwszego złota zawsze budzi największe emocje wśród odwiedzających KSE NBP Gości.

    Sala Krakowska, to miejsce, w którym przedstawiono rody bankierów królewskiego miasta oraz historię krakowskiego oddziału NBP. Można poznać ciekawe historie rodzin, które przez pokolenia tworzyły świat polskiej finansjery oraz zobaczyć bardzo interesujące fotografie obrazujące powstawanie i działalność Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie od czasów jego budowy do dziś.

Edukacja ekonomiczna!

Działalność Krakowskiego Salonu Ekonomicznego wpisuje się bezpośrednio w program edukacji ekonomicznej NBP. Ideą Salonu przybliżanie społeczeństwu zasad funkcjonowania banku centralnego oraz historii pieniądza i gospodarki od początków istnienia państwa polskiego.

W tym celu opracowany został program otwartych spotkań, lekcji i wykładów, których tematy zostały odpowiednio dostosowane do wieku i stanu wiedzy uczestników. Zachęcamy nauczycieli oraz wszystkich chcących wiedzieć więcej do nieodpłatnego skorzystania z oferty! 

Naprawdę warto! 

Czas trwania zajęć, które można wybrać to jedna godzina lekcyjna. 

Zajęcia odbywają się na ekspozycji w oparciu o prezentowane infografiki, aplikacje multimedialne oraz wystawę monet i banknotów okolicznościowych oraz obiegowych w Gabinecie Numizmatycznym. 

Proponowane tematy zajęć z miejscem ich realizacji:

 1. Sala Polska
 • Historia pieniądza kruszcowego
 • Historia pieniądza papierowego
 • Reformatorzy polskiego pieniądza i gospodarki
 • Reforma systemu bankowego
 1. Sala NBP Gabinet numizmatyczny / Sala Polska
 • Narodowy  Bank Polski, historia, rola i zadania
 • Najpiękniejsze monety i banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP
 • Współczesne monety i banknoty obiegowe
 • Jak powstaje pieniądz
 1. Sala Krakowska
 • Płacidła w dawnym Krakowie.
 • Szlakiem pieniądza w Małopolsce: od królewskich bankierów po narodziny krakowskiej finansjery.
 • Dawne drogi i szlaki handlowe w Małopolsce
 • Rozwój gospodarczy i przemysłowy Krakowa

Oferta dla przedszkoli

Nie zapomniano o najmłodszych!

Właśnie dla dzieci w wieku przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej przygotowano specjalną ofertę polegającą na poznawaniu monet i banknotów, zarówno kolekcjonerskich jak i obiegowych, których bohaterami są polscy królowie, wybitne postaci oraz zabytki i budowle historyczne związane z historią Polski i Krakowa. Prezentując monety o różnorodnych kształtach, edukatorzy opowiadają z czego mogą być wytwarzane, jaką rolę pełni awers i rewers, czym jest nominał i kto jest ich  głównym emitentem.

Pomocą edukacyjną są wielkoformatowe puzzle z wizerunkami monet i banknotów emisyjnych, które najmłodsi uczestnicy zajęć mogą ułożyć pod okiem prowadzącego zajęcia, poznając występujące na nich symbole. Najmłodsi przeniosą się również do średniowiecznego Krakowa by na wirtualnej wadze samodzielnie zważyć wybrane towary poznając przy okazji ich wartość w wiekach średnich w odniesieniu do współczesności. Dowiedzą się, czym jest płacidło i dlaczego sól była dosłownie „na wagę złota”! Maluchy na specjalnej animacji multimedialnej, której akcja toczy się w Królewskim Mieście dowiedzą się również jak czasach nowożytnych wyglądał handel i co grodziło fałszerzom pieniędzy.

Wszystko w atmosferze dobrej zabawy, konkursów i quizów z nagrodami!.

Zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

Szkoły, placówki edukacyjne, zorganizowane grupy chcące wziąć udział proszone są o wcześniejsze zgłoszenie rezerwacji na kse@nbp.pl z dwutygodniowym  wyprzedzeniem oraz wyborem terminu zajęć.

Warunki zwiedzania

 • Salon otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00.
 • Osoby indywidualne nie muszą zgłaszać rezerwacji.
 • Ekspozycję KSE NBP  można również zwiedzać z audio przewodnikiem z wersją podstawową lub rodzinną, przeznaczoną dla najmłodszych (rodziny z dziećmi) w językach: polskim lub angielskim.  
 • Multimedialne stanowiska ekspozycyjne opisane są również w języku angielskim.
 • Zwiedzanie trwa około 1 godziny.
 • Grupy zorganizowane (powyżej 10 osób) obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna: +48 22 18 12 274 , +48 22 18 12 276   +48 22 18 12 272 lub na adres e -mail kse@nbp.pl
 • Zwiedzanie wystawy (wstęp)  oraz udział w zajęciach edukacyjnych w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP (lekcje, wykłady otwarte)  jest bezpłatne!
 • Więcej informacji na: www.nbp.pl/kse

 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets