Małopolska bez barier i ograniczeń. Od parków rozrywki po wieże widokowe

Dwie instruktorki tańca na brzegu brodzika w którym widzimy małe tańczące dzieci. Za nimi budowla z latarnią morską na górze i krętą zjeżdżalnią. W tle konstrukcja wysoka a obok po prawej skały ze sztucznymi palmami i wodospadem. Po lewej fontanna i niebo pogodne.
Emocje, szybsze bicie serca, radość, adrenalina, a do tego niezliczona ilość atrakcji. Miłośnicy aktywnego wypoczynku odnajdą je w każdym zakątku Małopolski. Co ważne z każdym miesiącem zwiększa się też liczba atrakcji bez barier. Dzięki temu osoby z różnymi typami niepełnosprawności mogą cieszyć się pełnią wrażeń. Sprawdziliśmy na jakie ułatwienia można liczyć m.in. w małopolskich parkach rozrywki i parkach wodnych.

Energylandia – emocje bez ograniczeń

Energylandia to największy rodzinny park rozrywki w Polsce. W tym niezwykłym świecie zabawy na gości czekają m.in. imponujące roller coastery, kraina wodnych atrakcji, a także wiele stref tematycznych. Nic więc dziwnego, że rządzą tu adrenalina i emocje. Smoczy Gród, nawiązujący do Wiedźmina lub Władcy Pierścieni; Sweet Valley z wielkim arsenałem słodkości; Bajkolandia, w której każda bajka tętni swoim życiem – tutaj z pewnością nie ma miejsca na nudę.

Zatorskie królestwo rozrywki jest zdecydowanym liderem jeśli chodzi o dostępność jego atrakcji dla osób niepełnosprawnych. Począwszy od bezpłatnych, dedykowanych miejsc parkingowych, przez toalety, a kończąc na punktach medycznych, w których - w razie potrzeby – może zostać udzielona specjalistyczna pomoc. Osoby z niepełnosprawnością już na początku przygody z parkiem rodzinnym mogą poczuć się odpowiednio zaopiekowane. Specjalnie dla nich przygotowany jest Punkt Obsługi Osób z Niepełnosprawnością, gdzie odwiedzający otrzymują dokładne informacje, co do ich pobytu i atrakcji, z których mogą skorzystać. Punkt łatwo znaleźć, bowiem znajduje się przy wejściu głównym.

Choć nie wszystkie atrakcje są dostępne dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, park dokłada wszelkich starań, aby jak najwięcej z nich było dostosowanych do różnych potrzeb. Na przykład, osoby niewidome mogą korzystać z roller coasterów. Goście Energylandii, po okazaniu ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej, jej duplikatu lub oryginału orzeczenia o niepełnosprawności, mogą też liczyć na tańsze bilety. Co więcej, zniżka przysługuje również osobom kontuzjowanym, z gipsem, szyną lub protezą.

Rabkoland – magiczna kraina dla każdego

Rabkoland w Rabce-Zdroju, działający od 1988 roku, to kultowy park rozrywki. Dzieci czują się w nim jak ryby w wodzie. Czeka tu na nich małpi gaj, labirynt, wodne pontony, gabinet luster, zjeżdżalnie, karuzele... Nic więc dziwnego, że cały dzień mija na zabawie, jak mgnienie oka.

„Dobra zabawa powinna być dostępna dla wszystkich Gości” – to motto Rabkolandu. I dlatego też jego gospodarze starają się, aby jak najwięcej atrakcji było bez barier. Pierwszą z nich jest atrakcyjna cena biletów – to jedynie 19 zł za godziny świetnej zabawy. Warunkiem do skorzystania ze zniżki jest okazanie orzeczenia o niepełnosprawności lub legitymacji osoby niepełnosprawnej.

W Rabkolandzie odnajdziemy również szerokie, wybrukowane alejki, a specjalny wyciąg na wózki inwalidzkie pomoże w skorzystaniu z atrakcji parku. Na jego terenie jest także toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a wiele atrakcji zostało odpowiednio przebudowanych, także dla gości poruszających się na wózkach inwalidzkich. Obsługujący poszczególne urządzenia, co ważne, mogą je w każdej chwili zatrzymać.

I warto pamiętać, że atrakcje Rabkolandu wspierają sensomotorykę dzieci, co sprawia, że jest to doskonała forma rehabilitacji.

Zatorland – świat dinozaurów na wyciągnięcie ręki

Zatorski Zatorland to najlepsze z możliwych miejsc, by dojść do wniosku, że fascynacja dinozaurami nie przemija wraz z wiekiem. Prehistoryczne gady, które kiedyś zamieszkiwały naszą planetę, są tutaj na wyciągnięcie ręki. Gigantyczne i całkiem małe. Nie tylko się poruszają, ale także ryczą. Oczywiście to nie wszystko, co oferuje Zatorland – świetna zabawa na najmłodszych czeka również w Parku Owadów, Parku Mitologii oraz Lunaparku.

Zatorland to zdecydowanie miejsce bez barier. Dzięki wybrukowanym i wyasfaltowanym alejkom, osoby niepełnosprawne dotrą w każde jego miejsce. Są również odpowiednio przystosowane toalety oraz specjalne miejsca parkingowe. Park na co dzień oferuje gościom 50% rabatu na bilety dla posiadaczy legitymacji osoby niepełnosprawnej. Za to w każdy pierwszy piątek miesiąca w Zatorlandzie odbywa się Dzień Uśmiechu, kiedy to osoby niepełnosprawne, podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów dziecka oraz ich opiekunowie mogą bezpłatnie skorzystać ze wszystkich atrakcji Zatorlandu!

Świat Marzeń – tu spełniają się marzenia

Świat Marzeń to miejsce, gdzie magiczne chwile stają się rzeczywistością. Podzielony na pięć stref park rozrywki nie tylko bawi i uczy, ale przenosi odwiedzających do najodleglejszych zakątków świata. Wyobraźcie sobie, że w niepozornym Inwałdzie staniecie przed paryską wieżą Eiffela, spojrzycie na Tatry z góry, poznacie tajniki pracy kowala, przejdziecie zawiły labirynt, a na osłodę zjecie słodkości ze smoczego kramu.

Świat Marzeń, co najważniejsze, jest też miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Warto zacząć od tego, że osoby na wózkach inwalidzkich mają darmowy wstęp, a ich opiekunowie mogą skorzystać z biletu ulgowego. Bramka wejściowa i wyjściowa są przystosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich, a szerokie alejki umożliwiają swobodne poruszanie się po terenie parku. Odnajdziemy tu również specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe oraz odpowiednio przystosowane toalety. Wszystkie punkty gastronomiczne oraz sklepy z pamiątkami są dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich.

Alejki w Parku Miniatur są kostkowane, a to zapewnia bardzo łatwy dostęp do miniatur i innych atrakcji. Natomiast ścieżki w Warowni są wysypane kamieniem, co może utrudniać poruszanie się wózkiem, jednak dostęp jest możliwy. Trudności dla osób na wózkach mogą pojawić się również przy schodach, które znajdują się przy niektórych atrakcjach, takich jak Koło Młyńskie, Kino 5D, Łódź Piracka czy Zbrojownia. I warto dodać, że przy każdej atrakcji znajduje się szczegółowy regulamin, który informuje o ewentualnych ograniczeniach w dostępie do poszczególnych atrakcji.

Parki wodne i termy bez barier

Woda jest idealnym źródłem relaksu przez cały rok – w lecie przyjemnie chłodzi, a zimą ogrzewa. W Małopolsce znajduje się wiele term i basenów, które są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, oferując im komfort i pełną dostępność.

W Termach Chochołowskich, Gorącym Potoku, Termie Bania, Termach Bukovina, Parku Wodnym w Krakowie oraz Termach Zakopiańskich są bezprogowe wejścia, szerokie drzwi oraz windy umożliwiające łatwe poruszanie się po obiektach. Wszystkie te miejsca oferują specjalnie przystosowane toalety i przebieralnie z poręczami oraz dużą przestrzenią. Podnośniki basenowe ułatwiają bezpieczne zanurzenie i wynurzenie z basenów, a specjalne miejsca w basenach z rampami i poręczami zapewniają dodatkowy komfort. Odpowiednio przeszkolony personel jest w każdej chwili gotowy do pomocy, dbając o bezpieczeństwo i wygodę wszystkich gości.

Jeszcze więcej małopolskich atrakcji bez barier

To oczywiście nie wszystkie małopolskie atrakcje bez barier. W Muszynie odnajdziemy np. malownicze Ogrody Zmysłów. To miejsce, które zostało zaprojektowane w taki sposób, aby oddziaływać na węch, wzrok, dotyk oraz smak. Powstało w celach terapeutycznych, socjalizujących i edukacyjnych. Najwygodniejsze wejście dla osób na wózkach inwalidzkich znajduje się od strony sanatoriów „Korona” i „Muszyna”, a wszystkie ścieżki w ogrodach są dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

W Krakowie polecamy Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie 110 urządzeń i instalacji pozwala zgłębić wiedzę o zjawiskach fizycznych. Dla osób niepełnosprawnych przygotowano specjalne oferty dwugodzinnego zwiedzania z przewodnikiem. Dostosowano je do różnych potrzeb: osób z dysfunkcją wzroku, słuchu oraz niepełnosprawnych ruchowo. Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą skorzystać z biletów ulgowych.

Inną przyrodniczą małopolską atrakcją bez barier jest Brama w Gorce. Na gości czeka miły spacer po drewnianych kładkach w otoczeniu natury, centrum edukacyjne, sala kinowa oraz miejsca na odpoczynek. Najlepiej dostać się tam korzystając z parkingów w Waksmundzie, skąd bus zabiera gości na miejsce startu wycieczki. W przypadku trudności skorzystania z transportu zbiorowego - po wcześniejszym zgłoszeniu - istnieje możliwość zaparkowania bezpośrednio przed Centrum. Do dyspozycji osób niepełnosprawnych jest również wózek inwalidzki z napędem elektrycznym. Z biletów ulgowych mogą skorzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie.

W Beskidzie Sądeckim warto również odwiedzić ścieżkę w koronach drzew i wieżę widokową na Słotwinach w Krynicy-Zdroju. Mimo znacznej, kilkudziesięciometrowej wysokości, jest w pełni dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich. Nachylenie trasy wynosi od 2 do 6%, co umożliwia bezpieczny wyjazd na samą górę. Na bilety przysługuje zniżka 10% od ceny regularnej.

To tylko niektóre z licznych miejsc w Małopolsce, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą w pełni korzystać z atrakcji. Dzięki szerokiej gamie udogodnień, atrakcyjnym cenom biletów i przemyślanej infrastrukturze, każdy gość może cieszyć się niezapomnianymi chwilami pełnymi zabawy i radości. Małopolska dąży bowiem do tego, aby jej skarby były dostępne dla wszystkich, bez żadnych barier. Tylko w ten bowiem sposób wszyscy mogą doświadczyć absolutnego piękna Małopolski.

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets