Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Klasztor Sióstr Klarysek Stary Sącz

Klasztor Sióstr Klarysek Stary Sącz

Na wprost ulica, po lewej jej stronie drzewa, dalej wzdłuż niski dom i wysoka, jasna, kwadratowa wieża z bramą, dwoma oknami z łukami jedno nad drugim, małym okrągłym oknem nad nimi i ciemną kopułą z sygnaturką. Po lewej jej stronie jasny budynek dwukondygnacyjny z wieloma oknami, z szarym dachem, za nim widoczne dachy dwóch kolejnych budynków. Po prawej stronie wieży mur z dużą bramą, za którą widać drzewa. Za nimi od prawej widać szary budynek do którego dołączony jest po lewej stronie jednokondygnacyjny jasny długi budynek z czerwonym dachem, dalej pomiędzy nim i wieżą stoi kościół z sygnaturką. Za budynkami widać pola, kilka domów i wzgórza pod niebem pogodnym z niewielką ciemną chmurą po lewej.

Plac św. Kingi 1, 33-340 Stary Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184460499
fax. +48 184460173
Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu wznosi się nad doliną u zbiegu Dunajca i Popradu już od ponad 700 lat. Założycielką klasztoru była święta Kinga, księżna krakowsko-sandomierska, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego.

Księżna założyła klasztor po śmierci swojego męża, w 1280 roku i sama również do niego wstąpiła. Zrzekła się na rzecz klasztoru swoich sądeckich posiadłości, a dokładnie Starego Sącza wraz z 28 wsiami. Zmarła w 1292 roku, a jej grób znajduje się w klasztorze. Klasztorny kościół świętej Klary, który konsekrowano w 1332 roku, pierwotnie był głównie konstrukcji drewnianej. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany. Najbardziej na obecny wygląd klasztoru wpłynęła jednak przebudowa z początku XVII wieku, wykonana przez włoskiego muratora Jana de Simoni. Klasztor po dokonanych przez niego zmianach zyskał wygląd typowo barokowy.
W świątyni na szczególną uwagę zasługują ołtarz główny z obrazem świętej Trójcy i ze stiukową sceną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne są również XVII – wieczne malowidła świętego Antoniego i świętej Klary w bocznych ołtarzach oraz unikatowa barokowa ambona, która została wzniesiona w 1671 roku, a także znajdująca się w przedsionku XV – wieczna chrzcielnica. Do klasztoru przylega XIV - wieczna kaplica świętej Kingi, w której znajduje się  barokowy ołtarz z posągiem przedstawiającym Świętą Księżnę Sądecką z 1470 roku. Wyjątkowe są również, prowadzące do zakrystii XVII-wieczne drzwi z malowanymi scenami z życia świętej Kingi i jej męża Bolesława Wstydliwego. Stary Sącz szybko stał się miejscem kultu świętej Kingi. Jej postać w sposób szczególny wiąże się ze Starym Sączem poprzez obecność zarówno w kulcie religijnym, jak i w żywej tradycji historycznej oraz legendach, sztuce i literaturze. W 1999 roku Jan Paweł II kanonizował świętą Kingę. Uroczystości odbyły się na błoniach starosądeckich. Wzniesiony wtedy ołtarz można oglądać do dzisiaj. Na mszy kanonizacyjnej były obecne także siostry klaryski ze Starego Sącza, które specjalnie na tę okoliczność uzyskały pozwolenia wyjścia poza klasztorną klauzulę.


Powiązane treści