Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Skansen na Jędrzejkówce Laskowa

Skansen na Jędrzejkówce Laskowa

Wnętrze drewnianej chaty z malowaną na niebiesko skrzynią pod oknem, białymi ścianami, drewnianą kołyską na środku pomieszczenia, za którą stoi łóżko z kolorową narzutą i białą poduchą. Nad nim na ścianie wisi kolorowa makata i obrazy świętych. Bibułowe kwiaty ozdabiają wnętrze a w oknach wiszą koronkowe firanki.

Laskowa 360, 34-602 Laskowa Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 183333657
tel. +48 608025236
tel. +48 604801988
To prywatny skansen budownictwa ludowego, założony przez Barbarę i Krzysztofa Jędrzejczyków we wsi Laskowa, malowniczo położonej w dolinie rzeki Łososina w Beskidzie Wyspowym. Prezentuje on kulturę ludową mieszkańców Gminy Laskowa i jej okolic.

Do skansenu przeniesiono obiekty drewnianego budownictwa ludowego tworzące zespół powiązanych ze sobą zabytkowych obiektów, odzwierciedlających kulturę i historię mieszkańców okolicy. Zbiory prezentowane są w ośmiu budynkach, które uzupełnia mała architektura: drewniane kapliczki, przydrożna kamienna kapliczka Chrystusa Frasobliwego z XIX wieku z Jaworznej, pasieka z kolekcją uli i rekonstrukcja barci w potężnym dębowym pniu. W skład zespołu wchodzą: spichlerze z Laskowej, Kamionki Małej i Dobrociesza, suszarnia owoców i wędzarnia z Michalczowej, suszarnia owoców z Laskowej, kuźnia z Michalczowej i młyn wodny ze Żmiącej z drewnianym mechanizmem napędowym. Wnętrza wyposażono w sprzęty lachowskiej kultury materialnej pozwalające poznać codzienne życie mieszkańców. W budynku ekspozycyjnym, powstałym na fundamentach rodzinnego domu właścicieli, znajduje się ekspozycja etnograficzna. Kolekcja prezentuje: skrzynie posagowe, oleodruki religijnych, meble, sprzęty gospodarstwa domowego i narzędzia używane w gospodarstwie chłopskim w XIX i na początku XX wieku. W kamiennej piwnicy umieszczono beczki na wino i piwo oraz butelki z dawnych okolicznych browarów. Odtworzono warsztaty rzemieślnicze: kołodziejski, stolarski, szewski i rymarza, tkacki i krawiecki oraz wiejskiego rzeźnika. Są tu też: narzędzia i maszyny rolnicze, skrzynie sarkofagowe, uprzęże końskie i jarzma dla bydła, formy do serów, koszyki z korzenia. Właściciele powiększają kolekcję o kolejne obiekty wiejskiego budownictwa z okolic Laskowej i eksponaty prezentujące kulturę lachowską. W szałasie Zagroda Pod Brzeziną, mieszczącej 100 osób, organizowane są warsztaty, spotkania, zabawy i koncerty. W całorocznym budynku odbywają się warsztaty, imprezy okolicznościowe i zajęcia dla grup. Jest on otwierany po wcześniejszym umówieniu i w czasie otwartych imprez.

 


Powiązane treści