Góralski Karnawał czas zacząć!

kumoterki podczas karnawału gólarskiego Bukowina Tatrzańska
Góralski Karnawał to wyjątkowe wydarzenie łączące atmosferę kolędowania z radością ludowej zabawy. Ogólnopolski konkurs grup kolędniczych, popis par tanecznych, konkurs tańca zbójnickiego oraz zabawy plenerowe, to wszystko czym rozbrzmiewa Bukowina Tatrzańska przez kilka dni w lutym. Zapraszamy!

Od przeszło 50 lat, każdego roku w Bukownie Tatrzańskiej organizowany jest Góralski Karnawał w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukownie Tatrzańskiej. Żywioł, góralska energia i fantazja emanują od uczestników wydarzenia, a muzyka rozgrzewa nawet najbardziej zmarzniętych! Warto zajrzeć choć na chwilę, poobserwować i poczuć na własnej skórze to karnawałowe szaleństwo na Podhalu. Karnawał odbędzie się w dniach 9-13 lutego.

  • Jeżeli planujecie karnawałowe zabawy, nie zapominajcie, że inspiracją mogą być tradycyjne małopolskie stroje. Czerwone korale, bajecznie kolorowy gorset, góralski kapelusz filcowy i pas Lachów Sądeckich? Jak oryginalnie ubrać się na karnawołową zabawę.

Kolędowanie i nie tylko

Pierwsza edycja Góralskiego Karnawału odbyła się 1973 roku dzięki staraniom Józefa Koszarka znakomitego bukowiańskiego tancerza, śpiewaka i poety, ówczesnego prezesa Domu Ludowego w Bukowinie. Od tego czasu, każdego roku na bukowińskiej scenie prezentują się grupy kolędnicze z okolic. Takie postaci jak: Żyd, Chłop, Baca, Diaboł, Śmierztecka, Turoń składają życzenia i zachęcają do wspólnego kolędowania prezentując regionalne zwyczaje i różnorodne stroje. Dodatkową atrakcją jest konkurs tańca zbójnickiego, który odbywa się do późnych godzin nocnych i przegląd par tanecznych prezentujących kroki i układy regionalnych tańców: drobnyk, krzesanyk, ozwodnyk, polka z kropką, polka obyrtka, polka po kole, śtajerki i wiele innych. Występy przepełnione są finezją i ekspresją tancerzy, kolorowymi strojami, temperamentem muzyków i głośnym śpiewem. Drugą odsłoną Karnawału, oprócz konkursu grup kolędniczych i występów tanecznych, jest wystawa twórczości ludowej prezentująca rękodzieło z różnych dziedzin sztuki: malarstwa, snycerki, skórnictwa, metaloplastyki, krawiectwa regionalnego, kowalstwa i innych. Ostatniego dnia Karnawału odbywają się zazwyczaj wydarzenia plenerowe – zawody strzeleckie i „kumoterki”.

50-lecie karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Karnawału odbędzie się od 9 do 13 lutego. Po ubiegłorocznej edycji online organizatorzy mają nadzieję, że mimo sytuacji pandemicznej, uda się w tym roku celebrować Karnawał w rzeczywistości, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Już za niecały miesiąc, po raz pięćdziesiąty grupy kolędnicze będą walczyć o główną nagrodę – Złotego Turonia, a zespoły taneczne będą miały szanse zdobyć Zbójnicką, Juhaską, Bacowską Ciupagę. Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji będzie wystawa polskiego owczarka podhalańskiego oraz zawody strzeleckie o Turoniowy Róg. Występy, jak co roku, przybliżą kulturę sąsiadów i zaprezentują bogate tradycje z różnych stron Małopolski. Wydarzenie otworzy wieczór bukowiński wraz z występem wielopokoleniowej grupy. Zwieńczeniem dni konkursowych jest cykl wieczornych spotkań, w ramach którego przewidziane są różne wieczory tematyczne prezentujące ciekawe zakątki Małopolski. Jak informują organizatorzy, odbędzie się wieczór Krakowiaków wschodnich, w ramach którego wystąpią Porąbcoki z Porąbki Uszewskiej, wieczór spiski, podczas którego zobaczymy Zielony Jawor z Krempach oraz wieczór kliszczacki z występem górali z Trzebuni. Wydarzenie jest objęte patronatem Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Witolda Kozłowskiego .

Kumoterki

Jednym z wyjątkowych wydarzeń w programie Góralskiego Karnawału są wyścigi kumoterek i ski-skiringu. Chociaż pierwsze wyścigi odbyły się już w 1965 roku, to dopiero od 1973 zagościły na stałe w programie Karnawału. Początkowo traktowane bardziej jako spotkanie towarzyskie i zabawa ludowa, ale w latach dziewięćdziesiątych sprowadzenie koni wyścigowych przekształciło wydarzenie w wyścig sportowy. W konkurencji, oprócz szybkości wciąż liczy się strój, a zarówno dla oglądających i uczestników to porządna dawka pozytywnej energii i śmiechu.

Rozne karnawały bywajom, dyć wiycie, ale bukowiański nolepsy na świecie!

Takimi słowami rozpoczyna się każda edycja wydarzenia. Miejmy nadzieję, że i w tym roku Dom Ludowy będzie miejscem spotkań i występów, a słowa powitania rozbrzmią na scenie. Przez kilka dni w lutym Bukowina Tatrzańska rozbrzmiewa muzyką, tańcem i śpiewem. Ulice wypełniają korowody kolędników przypominające tradycji kolędowania żywej nie tylko na Podhalu. Wydarzenie jest adresowane do wszystkich zainteresowanych folklorem i tradycją, nie tylko góralską.

Aktualności oraz program wydarzenia: https://goralskikarnawal.pl/

Multimedia