Górale i kultura podhalańska w globalnej sieci

Górale i góralki w strojach regionalnych pozują do zdjęcia na scenie
Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Podhalańskiej „Regle” wraz z zespołem regionalnym im. Jana Jędrola „Regle” z Poronina realizują swoją pasję poprzez działania w Internecie.

W czasach pandemii potrzeba szczególnych środków by móc nadal pracować, dlatego powstał projekt „Podhale on-line”- kultura górali podhalańskich w sieci. Projekt polega na organizacji wydarzeń kulturalnych on-line: inscenizacji, nagraniu i udostępnianiu różnego rodzaju występów. Są to tematyczne pokazy: koncerty, przedstawienia, widowiska, inscenizacje ważnych lokalnych tradycji, czy obrzędów.

Stowarzyszenie i zespół postanowiły pokazać w sieci wesele góralskie, przenosiny, radośniki, redyk, widowisko o pobycie Jana Pawła II na Podhalu, taniec zbójnicki, watrę na Galicowej Grapie, a także układ taneczno-wokalny oparty na tradycyjnych tańcach, śpiewie i muzyce Skalnego Podhala, jak również śpiew grupowy i solowy dziewcząt.

Wszystkie pokazy zostały przygotowane przez członków zespołu „Regle” z Poronina. Ich tematyka została dobrana tak, aby ukazać jak najwięcej elementów kultury mieszkańców Podhala. Jako tło do tych pokazów zostały wykorzystane rozmaite urokliwe tereny Podhala. Efektem końcowym będzie ich nagranie i udostępnienie w całości na stronie internetowej Stowarzyszenia i w serwisie YouTube. Dzięki temu każdy zainteresowany kulturą górali z Podhala będzie miał nieograniczony dostęp do materiałów, które pozwolą mu przenieść się na skalne Podhale.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

 


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets