Rowerem wokół Pustyni Błędowskiej – jedyna taka trasa rowerowa w Polsce

Pustynia Błędowska, platforma widokowa i rower.
Leżąca na pograniczu Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej Pustynia Błędowska to atrakcja unikalna w skali kraju. W jej pobliżu znajdziesz nie tylko szlaki piesze, ale również trasy rowerowe, które cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w letnie weekendy.

Pustynia Błędowska rowerem

Trasa rowerowa wokół Pustyni Błędowskiej ma ok. 20 km długości i powstała poprzez połączenie utwardzonych traktów odcinkami asfaltowymi. Zadbano również o oznakowanie trasy oraz o małą architekturę, przy której można przystanąć i odpocząć. Podczas wycieczki napotkamy też kilka punktów widokowych – warto się przy nich zatrzymać.

Trasa przebiega tuż na skraju Pustyni Błędowskiej, dzięki czemu możemy podziwiać ten niezwykły obiekt przyrodniczy, ale też przez okoliczne lasy i miejscowości. Szlak ma kształt pętli, wycieczkę możemy więc rozpocząć w dowolnym miejscu – na przykład w miejscowości Klucze niedaleko Olkusza, gdzie bez trudu znajdziemy parkingi w pobliżu punktu widokowego Róża Wiatrów. Najwygodniej jest dojechać do Pustyni Błędowskiej właśnie samochodem – dojazd z Krakowa zajmuje mniej więcej godzinę.

Rowerem wokół Pustyni Błędowskiej – przebieg trasy

Jeśli rozpoczynamy wycieczkę z parkingu w pobliżu Róży Wiatrów, ścieżka rowerowa początkowo prowadzi nas wschodnim brzegiem pustyni przez las w kierunku Stawu Zielonego i Czerwonego, a następnie poprzez zabudowania do kopalni kamienia, gdzie na powrót wjeżdżamy do lasu. Dalej trasa biegnie do miejscowości Zalesie Golczowskie, skąd możemy odbić na Szlak Orlich Gniazd, aby pojechać do zamku w Rabsztynie lub Bydlinie.

Jeśli chcemy kontynuować naszą wycieczkę dookoła Pustyni Błędowskiej, w Zalesiu Golczowskim skręcamy na Kobylicę, a następnie jedziemy w stronę Kolbarku. Stąd możemy pojechać w kierunku zalewu w Wolbromiu albo na zachód, aby dojechać do gminy Bolesław, skąd trasa rowerowa poprowadzi nas lasami położonymi na południe od pustyni w stronę punktu widokowego Róża Wiatrów, w pobliżu którego znajdują się parkingi.

Aby ułatwić sobie wycieczkę, możesz skorzystać z przygotowanego przez nas pliku .gpx z trasą: Przez Piaski Pustyni.gpx

Trasa rowerowa wokół Pustyni Błędowskiej jest dość łatwa i krótka, warto więc rozważyć jej wydłużenie. Jak już zostało wspomniane, możemy z niej odbić na Szlak Orlich Gniazd lub połączyć z dłuższą, biegnącą przez Olkusz trasą Wrota Pustyni.

Multimedia