Speleologia

Podziemny świat Małopolski tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Niektóre to wielkie rozbudowane systemy jaskiniowe, jak choćby największa i najgłębsza w Polsce Wielka Jaskinia Śnieżna w masywie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich, w której przebadano prawie 24 km korytarzy, schodząc na głębokość ponad 800 m.

 Najwięcej jaskiń znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Co prawda, w Tatrach Polskich zidentyfikowano ich aż 800, ale tylko 25 dopuszczono do eksploracji. Liczne groty i pieczary występują też w Beskidach. W przeciwieństwie do jaskiń Jury i Tatr, które powstały w skałach wapiennych w wyniku procesów krasowych, beskidzkie należą do jaskiń szczelinowych, powstałych w wyniku ruchów tektonicznych. Są one krótkie i często bardzo wąskie.

Jaskinie jurajskie uchodzą za łatwe, stanowiąc teren szkoleń i szlifowania umiejętności. Do trudnych zalicza się natomiast wiele jaskiń w Tatrach. Tam warto wejść do:
– systemu Wielkiej Jaskini Śnieżnej
– Jaskini Miętusiej
– Ptasiej Studni.

Najgłębszą jaskinią małopolskiej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest Szeroki Awen w dolinie Szklarki (prawie 60 m głębokości), a jedną z głębszych jest Jaskinia Błotna koło Jaroszowca i uchodzący za jedną z najtrudniejszych jaskiń wyżyny Ciasny Awen w dolinie Szklarki. Spośród innych jaskiń poziomych długością wyróżnia się Jaskinia Twardowskiego na terenie Krakowa (ponad pół kilometra korytarzy).

Aby eksplorować jaskinie, konieczne jest ukończenie kursu speleologicznego i uzyskanie karty taternika jaskiniowego. Karta wymagana jest nie tylko na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale we wszystkich jaskiniach w Polsce.


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets