Trasy rowerowe w Skawinie, czyli gdzie na rower w okolicach Krakowa?

Szutrowa trasa rowerowa wśród łąk i drzew.
W okolicach Krakowa mamy wiele interesujących tras rowerowych. Na południowym zachodzie, w pobliżu Skawiny, znajdziesz dwie trasy doskonałe na wycieczkę na dwóch kółkach: odcinek Skawina - Brzeszcze Wiślanej Trasy Rowerowej oraz pętlę Malowniczymi Zakątkami gminy Skawina.

Trasy rowerowe blisko Krakowa: Skawina

Okolice Krakowa są doskonałe na rower, nic więc dziwnego, że mamy niemały wybór interesujących szlaków. W Skawinie na uwagę zasługują przede wszystkim dwie trasy rowerowe: krótszy, ale trudniejszy technicznie szlak Malowniczymi Zakątkami Gminy Skawina oraz dłuższy, pozbawiony utrudnień odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej Skawina - Brzeszcze. Oba stanowią świetną propozycję na jednodniową wycieczkę rowerową, połączoną ze zwiedzaniem atrakcji regionu.

Wiślana Trasa Rowerowa Skawina: Brzeszcze

Wiślana Trasa Rowerowa to projekt ogólnopolski. Na terenie Małopolski obejmuje prawie cały fragment Wisły - od Jawiszowic przy granicy z województwem śląskim do Szczucina przy granicy z województwem świętokrzyskim. Małopolski odcinek jest łatwy, ma przeważnie dobrej jakości asfalt i niewielkie przewyższenia.

Odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej Skawina - Brzeszcze jest ciekawą propozycją trasy rowerowej blisko Krakowa. Liczy on 78 km, ale możemy wydłużyć naszą wycieczkę, dojeżdżając do Skawiny z miasta Kraka. Możemy też wsiąść w pociąg (do Skawiny dojeżdża krakowska Szybka Kolej Aglomeracyjna) lub w samochód (w centrum miejscowości znajdziemy kilka ogólnodostępnych parkingów).

Stacja kolejowa, z której można wrócić do Krakowa (bądź Skawiny), znajduje się w Brzeszczach Jawiszowicach. Niektórzy rowerzyści decydują się na zakończenie wycieczki o ok. 7 km wcześniej w Oświęcimiu, który ma bardziej dogodne połączenie kolejowe z Krakowem. Wiele osób pokonuje tę trasę w przeciwnym niż proponowany przez nas kierunku, rozpoczynając wycieczkę od podróży kolejowej do Oświęcimia - dzięki temu mogą cieszyć się jazdą rowerem w pięknych okolicznościach przyrody bez konieczności zawracania sobie głowy tym, czy zdążą na powrotny pociąg.

W pobliżu Wiślanej Trasy Rowerowej na odcinku Skawina - Brzeszcze znajduje się wiele atrakcji, którym warto poświęcić czas i uwagę. Te najbardziej znane z nich to:

 • Lanckorona
 • Kalwaria Zebrzydowska
 • Dolina Karpia w Zatorze
 • park etnograficzny w Wygiełzowie i ruiny zamku w Lipowcu
 • Oświęcim i Muzeum Auschwitz-Birkenau
 • klasztor franciszkanów w Harmężach
 • kompleks stawowo-leśny w Brzeszczach

Większość z powyższych atrakcji nie leży jednak bezpośrednio przy Wiślanej Trasie Rowerowej, a w niewielkiej od niej odległości, wartej zjechania ze ścieżki. Wiślana Trasa Rowerowa pozwala też odbić na Szlak Papieski i dojechać nim do Wadowic.

Na trasie znajduje się kilkanaście MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów, przy których można odpocząć, skorzystać z toalety, a nawet naprawić rower. Aby dodatkowo ułatwić sobie wycieczkę, możesz skorzystać z przygotowanego przez nas pliku .gpx z trasą: Wiślana Trasa Rowerowa Skawina Brzeszce.gpx

 

Malowniczymi Zakątkami gminy Skawina (Skarby Blisko Krakowa – Szlak Rowerowy 2)

Gdzie na rower w okolicach Krakowa?  Ciekawą propozycją jest też trasa Malowniczymi Zakątkami gminy Skawina. Jest to  pętla o długości 43,6 km, która rozpoczyna się i kończy w Skawinie, dzięki czemu bez trudu dotrzemy tam z Krakowa pociągiem (przez Skawinę przebiega linia SKA 2, czyli Szybka Kolej Aglomeracyjna) lub autem. Zarówno stacja kolejowa, jak i ogólnodostępne parkingi znajdują się w niedużej odległości od parku miejskiego, gdzie nasza trasa rowerowa ma swój początek i koniec.

Do Skawiny możemy też dojechać z Krakowa Wiślaną Trasą Rowerową, musimy jednak pamiętać o tym, że podróż rowerem znacząco wydłuży naszą wycieczkę.

Szlak Malowniczymi Zakątkami gminy Skawina biegnie przez Kopankę Pierwszą, Ochodzę, Wielkie Drogi, Sosnowice, Grabie, Wolę Radziszowską, Las Bronaczowa i Radziszów, co daje okazję do podziwiania wielu atrakcji – zarówno turystycznych, jak i przyrodniczych. Są wśród nich:

 • rezerwat przyrody Kozie Kąty,
 • obszar Natura 2000 - Cedron,
 • dwór w Ochodzy,
 • prehistoryczna osada w Woli Radziszewskiej,
 • Izba Regionalna w Skawinie.

Na szlaku przygotowano punkty wypoczynkowe, często są one zlokalizowane w pobliżu wspomnianych atrakcji. Jeden z nich znajduje się w Ochodzy w pobliżu stawu i zabytkowego dworku, kolejne w parku w Wielkich Drogach, przy boisku w Woli Radziszewskiej (niedaleko prehistorycznej osady) i w lesie.

12% trasy prowadzi przez lasy, 23% – przez drogi odseparowane od ruchu samochodowego. Szlak jest oznaczony kolorem czerwonym, a dzięki tablicom informacyjnym na bieżąco możemy sprawdzać nasze położenie i dalszy przebieg trasy. Dla wygody przygotowaliśmy jednak plik .gpx z trasą: Malowniczymi zakątkami gminy Skawina.gpx

 

 

Choć trasa Malowniczymi Zakątkami Gminy Skawina rzeczywiście jest pełna uroku i bardzo przyjemna, to nie można zapominać o tym, że nie należy ona do najłatwiejszych ze względu na liczne podjazdy – różnica wysokości na całej trasie wynosi ok. 730 m. Dlatego polecamy ją raczej średniozaawansowanym rowerzystom.

Multimedia