Aktualności Muzeum Krakowa 16-22 listopada 2020

Detale tradycyjnej szopki krakowskiej
W związku z obecną sytuacją epidemiczną wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7–29 listopada 2020. Zapraszamy na nasze wydarzenia on-line

SECESYJNE WICI PODGÓRZA

18 listopada 2020 (środa), godz. 18:00
FACEBOOK: https://www.facebook.com/muzeumpodgorza

Po raz kolejny zabierzemy Państwa w podróż, podczas której odkryjemy podgórską secesję. Przyglądniemy się geometrycznej odmianie secesji, która przywędrowała do Podgórza z samej stolicy cesarstwa – Wiednia. Oszczędne detale, gra fakturami i płaszczyznami – oto charakterystyczne elementy nowej mody. Zobaczymy budynki, poznamy architektów i ich inspiracje.
Wydarzenie on-line: https://www.facebook.com/muzeumpodgorza

MORSZTYNOWIE, KAZANOWSKI I INNI WŁAŚCICIELE KRZYSZTOFORÓW

19 listopada (czwartek), godz. 17:00
FACEBOOK: www.facebook.com/PalacKrzysztofory

W swojej historii dzisiejszy Pałac Krzysztofory należał do kupców, szlachty, magnaterii. Wśród jego właścicieli znaleźli się m.in. krakowski biskup Kajetan Ignacy Sołtyk, twórca krakowskiego teatru Jacek Kluszewski czy też rodzina Walterów. Budynek pełnił rolę pałacowej rezydencji, jak i czynszowej kamienicy. W trakcie wykładu dowiemy się, jak zmieniały się losy Krzysztoforów w ciągu kilku stuleci, poczynając on końca XIII wieku, a kończąc na XX stuleciu.
Wykład wygłosi dr Walery Bubień (MK).
Wydarzenie on-line: www.facebook.com/PalacKrzysztofory.
Wykłady z cyklu Krzysztoforskie reminiscencje przybliżają dzieje i dziedzictwo kulturowe Pałacu Krzysztofory.

DYSKUSJA NA TEMAT TRUDNEGO DZIEDZICTWA

20 listopada (piątek), godz. 18:00
FACEBOOK: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty

Podczas dyskusji każda z rozmówczyń przedstawi swoją optykę postrzegania zagadnienia trudnego dziedzictwa. Wspólna dyskusja będzie okazją do usłyszenia, czym jest owo zjawisko dla etnolożki zajmującej się tematyką Nowej Huty, kulturoznawczyni badającej problem w kontekście turystyki oraz historyk analizującej trudne dziedzictwo w aspekcie wystaw muzealnych opowiadających o komunizmie. Rozmowa będzie też próbą odnalezienia wspólnej definicji trudnego dziedzictwa. Podczas spotkania nie unikniemy również trudnych pytań, problem dotyczy bowiem często kontrowersyjnych przykładów, budzących wiele skrajnych emocji.
Zaproszeni goście: dr hab. Monika Golonka-Czajkowska – Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, dr hab. Magdalena Banaszkiewicz – Instytut Studiów Międzykulturowych UJ, dr hab. Anna Ziębińska-Witek – Instytut Historii UMCS.
Prowadzenie: Karolina Żłobecka (Muzeum Krakowa).
Wydarzenie on-line: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty.

JESIEŃ ŚREDNIOWIECZA: KOBIETA W ŚREDNIOWIECZU

20 listopada (piątek), godz. 18:00
FACEBOOK: https://www.facebook.com/RynekPodziemny

Oprowadzania tematyczne Jesień średniowieczabędą skupiać się na jednym, wybranym aspekcie wystawy. Pozwoli to bliżej przyjrzeć się zgromadzonym eksponatom i obiektom, które często umykają w czasie tradycyjnego zwiedzania. Zabytki staną się jednocześnie punktem wyjścia do opowieści na temat dawnego Krakowa i życia codziennego jego mieszkańców.
Prowadzenie: Anna Warzecha.
Wydarzenie on-line: https://www.facebook.com/RynekPodziemny.
 

OSADZANIE CHOCHOŁA

19–22 listopada (czwartek–niedziela)
FACEBOOK: https://www.facebook.com/rydlowka

Osadzanie Chochoła to  już półwieczna tradycja, sięgająca otwarcia Muzeum w Rydlówce, nawiązująca do ślubu i wesela  Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku w Kościele Marii Panny w Krakowie, a dzień później, w trakcie hucznego wesela, celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. To te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania arcydramatu Wesele, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera sztuki. Co więcej, zdarzenia te współczesnym mieszkańcom Rydlówki oraz krakowianom dały impuls do corocznego, uroczystego wspominania samego ślubu, jak i scenicznego Wesela. Centralnym punktem tych uroczystości jest symboliczne Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.
W tym roku zapraszamy Państwa na naszego rydlówkowego Facebooka: www.facebook.pl/rydlowka.
W dniach 19–22 listopada będą tam Państwo mogli zobaczyć filmy, które specjalnie przygotowaliśmy na tę okazję!
W sobotę 21 listopada o godzinie 14:30 na profilu opublikujemy filmową relację z tegorocznych obchodów Osadzania Chochoła – niestety bez udziału publiczności. Wagę tego wydarzenia podkreśli dźwięk dzwonu Bolesław, który w tej samej chwili zabrzmi z Wieży Ratuszowej.
Tego dnia o godzinie 15:00 wraz z All in Walks zapraszamy na oprowadzanie on-line po oddziale. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie https://www.facebook.com/events/799172000917095/.

SALON POD FAETONEM: POMNIKI W MIEŚCIE – SZTUKA UPAMIĘTNIENIA

22 listopada (niedziela) godz. 16:00
FACEBOOK: www.facebook.pl/MuzeumKrakowa

W krakowskich ogrodach i na miejskich placach podziwiać można liczne rzeźby autorstwa cenionych w kraju i za granicą artystów. Są to wręcz galerie na wolnym powietrzu. Mnogość rzeźbiarskich fundacji nadała XIX stuleciu miano złotego wieku pomników, ale też rozbudziła polemikę na temat formy i lokalizacji monumentalnej rzeźby w przestrzeni publicznej. Te burzliwe dyskusje wokół krakowskich pomników i niezwykłej pomnikomanii trwają nieprzerwanie do dziś. W czasie wykładu zaprezentowane zostaną interesujące przykłady krakowskich pomników, zarówno tych kontrowersyjnych, uznawanych za monumentalne formy zakłócające estetykę historycznej zabudowy miasta, jak i tych, które doskonale wkomponowały się w przestrzeń miejską, tworząc niezwykłą panoramę współczesnego Krakowa.
Prowadzenie: Elżbieta Lang (Muzeum Krakowa).
Wydarzenie on-line: www.facebook.pl/MuzeumKrakowa.

78. KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH!

Tegoroczny konkurs odbędzie się w dniu 3 grudnia 2020 r. W związku z obecną sytuacją epidemiczną, w trosce o bezpieczeństwo zarówno szopkarzy, jak i pracowników Muzeum Krakowa, chętni do udziału w konkursie powinni wykonane przez siebie szopki zgłosić przedstawicielom Muzeum na adres celestat@muzeumkrakowa.pl  lub pod numery tel. 12 431 75 90, 796 322 483 do dnia 30 listopada 2020 r. Gotowe szopki należy dostarczyć w dniach 16–30 listopada 2020 w umówionych wcześniej terminach do oddziału Celestat (Kraków, ul. Lubicz 16). Szopki wykonane przez dzieci powinny być zgłoszone przez rodzica lub opiekuna i dostarczone przez osobę dorosłą wraz z podpisanym rewersem. Aby ułatwić rejestrację i ograniczyć kontakt, prosimy o wcześniejsze pobranie ze strony internetowej http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/konkurs-szopek-krakowskich-informacje-organizacyjne wszystkich niezbędnych oświadczeń i przyniesienie ich ze sobą już wypełnionych i podpisanych. Przedstawiciele Muzeum odbiorą szopki i wydadzą uczestnikom konkursu numerki, którymi zostaną oznaczone poszczególne prace. W celu zachowania zasad bezpieczeństwa prosimy o zaopatrzenie się w przyłbice lub maseczki oraz rękawiczki. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Krakowa. Obrady Sądu Konkursowego rozpoczną się w dniu konkursu 3 grudnia 2020 r. o godz. 14.00. Jury oceni wszystkie szopki i przyzna zwycięzcom nagrody. Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 6 grudnia 2020 o godzinie 14.00. O formie ogłoszenia wyników i możliwości odbioru nagród zwycięzcy i uczestnicy konkursu będą informowani w terminie późniejszym. Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie od 7 grudnia 2020 do 28 lutego 2021 r.

 


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>