Odkrywaj Małopolskę naturalnie – szlakiem najpiękniejszych parków i ogrodów…

Park w porze letniej, ze stawem z fontanną i mostkiem, na którym stoi człowiek
Koniec maja i początek czerwca to czas kiedy przyroda wokół nabiera najintensywniejszych i najpiękniejszych barw. Zieleń liści, kolorowe kwiaty, zapach ziół, świergot ptaków, świeże powietrze przyprawiają o prawdziwy zawrót głowy. Piękna pogoda sprzyja spacerom i wycieczkom dlatego daj się porwać w pasjonującą podróż „Małopolskim Szlakiem Ogrodów” odkrywaj Małopolskę – naturalnie!

Obcowanie z przyrodą jest potrzebne każdemu z nas, odpręża i ułatwia wejście w stan fizjologicznego relaksu. Nawet kiedy nie mamy możliwości lub odpowiedniej kondycji aby ruszyć na dłuższą wyprawę górskim szlakiem wśród łąk i lasów, możemy odnaleźć w swoim otoczeniu parki lub ogród, który ukoi wszystkie nasze zmysły, a spacer nie zajmie nam zbyt wiele czasu i nie będzie zbyt forsowny. Przechadzki wśród zieleni to doskonała propozycja dla każdego, szczególnie rodzin z dziećmi i seniorów. Aby ułatwić odnalezienie urokliwego miejsca w okolicy lub zainspirować do podróży śladem najpiękniejszych zielonych enklaw w Małopolsce powstał „Małopolski Szlak Ogrodów” który połączył już 32 niezwykłe miejsca. Ogrody zostały podzielone na kategorie: ozdobne, użytkowe, edukacyjne i terapeutyczne, dzięki temu łatwiej odnaleźć miejsce, które spełni nasze oczekiwania. Przebywanie w ogrodach pomaga nam nie tylko się wyciszyć ale także wspomaga leczenie wielu schorzeń. Uzdrawiająca moc natury coraz częściej wykorzystywana jest we współczesnej nauce. Obcowanie z naturą jest kluczowe w odczuwaniu radości. Zarówno czynny, jak i bierny kontakt z naturą ma uzdrawiającą moc. Badania dowodzą, że po kilku minutach przebywania na łonie natury zmniejsza się poziom stresu, a wzmacnia się stan odprężenia. Hortiterapia pełni funkcję rehabilitacyjną i edukacyjną. Przebywanie w ogrodzie pomaga w walce z bólem, samotnością, stresem emocjonalnym. Nasza dusza budzi się do życia i rozkwita jak wiosenny kwiat. Matka natura zbiera nasze wszystkie negatywne emocje.


Zatem nie pozostaje nic innego tylko ruszyć w poszukiwaniu najpiękniejszych ogrodów… Na szlaku znajdziecie te historyczne, starannie wypielęgnowane dworskie i pałacowe parki i zieleńce (np. ogrody królewskie na Wawelu, czy na Zamkach w Niepołomicach i Pieskowej Skale), nieco bardziej dzikie, współczesne zielone enklawy, ogrody tematyczne o niezwykłej formie i przesłaniu, jak Ogród Biblijny w Proszowicach i Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie, gdzie po wejściu na wieżę widokową można zobaczyć namalowany za pomocą ponad 20 tys. drzew, krzewów i kwiatów 3-hektarowy obraz przedstawiający postać papieża Polaka.


Jednych z bardziej popularnych ogrodowych, turystycznych hitów są obecnie ogrody sensoryczne. W Małopolsce również odnajdziecie takie wyjątkowe miejsca. Jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów tego rodzaju znajduje się w Muszynie. Jeśli w najbliższym czasie planujecie wyprawę w Beskid Sądecki lub okolice koniecznie zatrzymajcie się, by chłonąć przyrodę wszystkimi zmysłami. Muszyńskie ogrody sensoryczne zaprojektowane są tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Oprócz funkcji poznawczej poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych. Wizyta w tym miejscu to prawdziwa uczta wrażeń. Ogród podzielony został na strefy serwujące zwiedzającym różnego rodzaju bodźce. W strefie zdrowia możemy poćwiczyć w otoczeniu pięknej przyrody na różnego rodzaju przyrządach, które pomogą nam w utrzymaniu dobrej kondycji. W strefie zapachu rośliny dobrane są w taki sposób, by natężenie zapachów było jak najbardziej intensywne, a różne bukiety łączyły się w niepowtarzalne kompozycje aromatyczne. W strefie dźwięku warto zatrzymać i wsłuchać w szum drzew, świergot ptaków, szmer wody ze strumienia, chrzęst żwiru pod nogami. Z kolei w  strefie dotyku eksperymentalnie możemy poczuć różnorodną fakturę oraz rzadkie  kształty  liści i kwiatów. W strefie smaku w czasie owocobrania można rozkoszować się smakami owoców – czereśni, porzeczek, malin, jabłek, owoców aronii, orzechów leszczyny. Kosztowanie tutejszych roślin jadalnych, owoców i ziół może wywołać istną burzę smakową na podniebieniu. Część ogrodu poświęcona jest Bogini Afrodycie, która czuwa nad rosnącymi rajskimi jabłoniami. W najmłodszej strefie poświęconej baśniom i legendom o Muszynie nawiązującym do wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego znajdują się chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki. Z tablic informacyjnych poznamy historię bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie, czy legendy o studnicach i diable Borucie. Ta część z pewnością najbardziej przypadnie do gustu najmłodszym gościom.


Korzystając z pięknej pogody słonecznych dni ruszajcie koniecznie szlakiem małopolskich ogrodów. Zajrzyjcie na stronę https://www.malopolskiszlakogrodow.pl/ aby pobrać aktualną mapę szlaku i poczytać więcej o odwiedzanych miejscach. To będzie fantastyczna przygoda dla każdego-naturalnie!

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets