Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz Bronowicki na Pasterniku Kraków

Cmentarz Bronowicki na Pasterniku Kraków

Kamienny nagrobek ze zdobieniami na Cmentarzu na Pasterniku. Wokół znajdują się inne nagrobki oraz drzewa.

ul. Pasternik, 31-344 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 126199900
To młodopolska nekropolia, niewielki, mniej znany ale niezwykle ważny cmentarz położony na peryferiach Krakowa. Tu, na górującym nad okolicą łagodnym stoku wzgórza Pasternik, pochowani są bohaterowie najsłynniejszej polskiej sztuki Stanisława Wyspiańskiego – Wesele.

Nekropolia w Bronowicach Wielkich powstała w 1909 roku i jest starsza od miejscowej parafii. Zajmuje teren o powierzchni 2,47 hektarów między ulicami Pasternik i Na Polach, w okolicy Wróżnej Góry, na pograniczu dawnych wsi Bronowice Wielkie i Bronowice Małe, i początkowo była miejscem pochówku mieszkańców obu wsi. Cmentarz należał do parafii Stygmatów świętego Franciszka z Asyżu w Bronowicach Wielkich, ale chowano na nim również mieszkańców Bronowic Małych należących do parafii Mariackiej. W latach 30. XX wieku jego teren powiększono do obecnej pierwszej asfaltowej alei równoległej do ulicy Pasternik. Po drugiej wojnie światowej cmentarz przekształcono z parafialnego w komunalny i przejął go krakowski Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Kameralny i dogodnie położony, stopniowo rozbudowywany w latach 50. i 70. XX wieku, stał się miejscem pochówku mieszkańców okolicznych, bronowickich osiedli. Spoczywa na nim ponad 8 tysięcy zmarłych, w tym wielu zasłużonych mieszkańców Bronowic, przedstawicieli okolicznych rodów, weteranów wojennych i osób związanych z okresem Młodej Polski, wśród nich będących pierwowzorami bohaterów Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Na wprost głównej bramy widać okazały grobowiec rodziny Tetmajerów, w którym pochowano zmarłego w 1923 roku poetę, malarza i polityka Włodzimierza Przerwę-Tetmajera, w Weselu Wyspiańskiego przedstawionego jako Gospodarza. Poza tym spoczęła tu jego żona Anna z Mikołajczyków, będąca w Weselu Gospodynią, oraz ich syn, podchorąży ułanów Jan Kazimierz Przerwa-Tetmajer, poległy w 1920 roku na Wołyniu. W pobliżu znajduje się grób rodziny Rydlów z miejscem spoczynku poety, prozaika i dramatopisarza Lucjana Rydla zmarłego w 1918 roku, jego żony Jadwigi z Mikołajczyków Rydlowej, siostry Heleny z Rydlów Lange oraz braci Stanisława i Adama. Natomiast w grobie Mikołajczyków pochowano Jakuba Mikołajczyka, będącego pierwowzorem Kuby ze wspomnianego już Wesela.

To także miejsce pochówku znanych krakowskich naukowców: iranisty Franciszka Machalskiego, etnografa Jana Stanisława Bujaka, archeologa Grzegorza Leńczyka, profesora Stanisława Dżułyńskiego, a także Danuty Nabel-Bochenek i scenografa Kazimierza Łaskawskiego, autorów pomnika ludzi, którzy stanęli na Księżycu. Tu w 1998 roku spoczął reprezentant Polski, hokeista Cracovii Bogdan Migacz. Na cmentarzu swoje miejsce spoczynku mają też stare chłopskie, bronowickie rody, na przykład: Koników, Jaroszów, Kozenackich czy Morawców. Można też odnaleźć mogiły żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Wojska Polskiego, Legionów i Armii Krajowej oraz uczestników powstań narodowych.


Powiązane treści