Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Oświęcim

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Oświęcim

Murowany budynek muzeum z białą elewacją, w otoczeniu dużego parku

ul. Maksymiliana Kolbego 2A, 32-600 Oświęcim Region turystyczny: Oświęcim i okolice

tel. +48 334474084
Miejsce Przyjazne Rowerzystom - MPR

Ekspozycja stała w Muzeum przedstawia bohaterskie działania mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy więźniom obozu Auschwitz.

Ekspozycja ma na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy z odwagą pomagali  osobom uwięzionym w KL Auschwitz. Istotą ekspozycji są filmy zbudowane na relacjach świadków. Żywe wspomnienia o codzienności okupacyjnej przedstawiają brutalny świat utrwalony w ich pamięci do końca życia. Multimedialna forma wystawy pozwala widzom jeszcze bardziej doświadczyć i poczuć emocje, jakie towarzyszyły świadkom historii w tym trudnym czasie.


Przestrzeń muzealna jest oszczędna kolorystycznie, pojawiają się trzy kolory szary, czarny i akcent czerwonego nawiązujący do logo muzeum. Cała aranżacja jest minimalistyczna i służy skupieniu uwagi zwiedzającego na opowiadanych historiach. Wspomnienia i relacje świadków historii uzupełniają artefakty umieszczone w nowoczesnych, podświetlanych gablotach. Szczególnie interesujące są pamiątki po Helenie Płotnickiej niosącej pomoc więźniom KL Auschwitz, zamordowanej za swoją działalność w obozie, czy wyposażenie apteki Marii Bobrzeckiej - farmaceutki z Brzeszcz, dostarczającej lekarstwa więźniom. Umieszczona w gablocie przedwojenna walizka z Brzezinki stanowi symbol zmieniających się tragicznych losów mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Towarzyszyła ona swoim właścicielom podczas wysiedleń - przesiedleń, kiedy postanowiono utworzyć w Brzezince obóz koncentracyjny.


Wystawa zlokalizowana jest na trzech piętrach budynku. W pierwszej strefie zwiedzający mogą podziwiać rzeźbę autorstwa światowej sławy artysty Igora Mitoraja, pochodzącego z Grojca. W tej strefie goście Muzeum na jednym z pierwszych w Polsce ekranów sferycznych zobaczą film ukazujący piękno ziemi oświęcimskiej. Na ścianie umieszczony został ekran dotykowy, dający możliwość przybliżenia historii tego regionu. W drugiej strefie zwiedzający m.in. przejdą przez ekran parowy, który niczym kurtyna odsłania poprzez wyświetlane zdjęcia przeszłość z okresu międzywojennego. Wystawa multimedialna dotycząca II wojny światowej ma formę labiryntu, w którego wydzielonych przestrzeniach zwiedzający ma możliwość wysłuchania wspomnień świadków. W nowoczesnych gablotach umieszczone zostały obiekty związane z czasami okupacji niemieckiej, a także bohaterskimi postaciami. Trzecia strefa znajduje się na poddaszu i odwołuje się do miejsca schronienia ratowanych więźniów. Przestrzeń symbolizuje bezpieczne miejsce zagwarantowane przez polskie rodziny uciekającym z obozu. Ostatnia część tej strefy opowiada o pierwszych miesiącach i latach po zakończeniu II wojny światowej i represjach, jakich doświadczali mieszkańcy i ich rodziny za swoją działalność w czasie wojny. Kontynuacją stałej wystawy jest na zewnątrz „Ścieżka Superbohaterów”. To wyjątkowe miejsce składa się z siedmiu stref, z których każda dedykowana jest dzieciom – małym „zuchom”, którzy w czasie II wojny światowej mimo swojego wieku pomagali nieść dobro w tych trudnych czasach.

Więcej o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz Wiślanej Trasie Rowerowej znajdą Państwo na stronie narowery.visitmalopolska.pl


Powiązane treści