Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Przyrodnicze imienia Krystyny i Włodzimierza Tomków Ciężkowice

Muzeum Przyrodnicze imienia Krystyny i Włodzimierza Tomków Ciężkowice

Główna sala z ekspozycjami w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach

ul. 3 Maja 34, 33-190 Ciężkowice Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 146510038
tel. +48 146510032
Wyjątkowość, niepowtarzalny charakter muzeum przyrodniczego w Ciężkowicach wynika nie tylko z jej bezpośredniej wartości, ale również z ogromnego wkładu założycieli muzeum w ochronę przyrody i prace badawcze w regionie Pogórza. Powstało dzięki pracy i pasji swoich patronów – Krystyny i Włodzimierza Tomków.

Dom państwa Tomków był zawsze pełen zwierząt. Mieszkańcy okolic regularnie dostarczali do tego swoistego azylu ranne, chore czy młode dzikie zwierzęta. Wśród najsłynniejszych lokatorów domu należy wymienić lisa Patrycego „Dwunastego”, szpaka Srajka (oficjalnie zwanego jednak „Rajtkiem”), kunę Kunegundę, tchórza Kajetana, sarny Kozię i Basię. A także kruki i dzikie kaczki. Sporo z nich, dzięki skutecznemu leczeniu, żyło potem wiele lat w ogrodzie państwa Tomków.

Obserwacja świata przyrody, pasja zbieractwa i chęć przekazania wiedzy sprawiły, że kolekcja państwa Tomków jest naprawdę imponująca. Dominują ptaki, bo udało się tu zebrać ponad 200 gatunków. Wrażenie robią również kolorowe motyle i trofea łowieckie. W muzeum można zobaczyć jaskinię nietoperza w postaci makiety o długości prawie sześciu metrów. Podłoga muzeum jest szklana, a pod nią znajduje się interaktywna łąka z modelami roślin, gadów i płazów. Dzięki nowoczesnym stanowiskom interaktywnym oraz multimediom możemy tu posłuchać odgłosów zwierząt, czy też obejrzeć film na temat ich naturalnych zachowań. Dzięki temu, że informacje są tu przedstawione w nowoczesny sposób, są bardziej przyswajalne dla młodzieży, co sprawia, że muzeum jest chętnie odwiedzane.

Nowością muzeum jest łódź podwodna (batyskaf). Na jej pokładzie jest specjalny ster dla kapitana, miejsca dla pasażerów oraz duży kinowy ekran, dzięki któremu można wybrać się w rejs wodami rzeki Białej i zobaczyć, co jest na jej dnie. Jednym z najważniejszych działań na rzecz ochrony przyrody doktora Tomka było także wstrzymanie eksploatacji piaskowca w rezerwacie „Skamieniałe Miasto”.


Powiązane treści