Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Skomielna Czarna

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Skomielna Czarna

Od prawej płot z kamieni i wysoka dzwonnica na dwa dzwony. Obok z przodu na kamiennym, wysokim postumencie figura świętego. Po lewej trawnik z białymi kwiatkami, plac i duży kościół z kamienia z prostokątną bryłą, szerszą u dołu. Z dachem dwuspadowym pokrytym blachą i wieżyczką po środku z sygnaturką. Na boku cztery duże, wysokie okna, niżej pod daszkiem cztery małe. Na przodzie wejście po kilku schodach do dużych drzwi. Nad nimi prosta fasada, u góry trójkątna z dwoma wysokimi oknami, niżej z krzyżem częściowo zasłoniętym transparentem z napisami i obrazem Matki Bożej. Po lewej widoczny fragment szerszej podstawy kościoła. Obok drzewa i budynki. Niebo częściowo zachmurzone.

Skomielna Czarna 240, 32-437 Skomielna Czarna

tel. +48 123732161
We wsi Skomielna Czarna przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej i zakon Braci Mniejszych Kapucynów. W nim od lat czczony jest obraz Madonny.

Obraz, który przyciąga tu wiernych, jest kopią wizerunku Madonny z Jasnej Góry.  Aż do 1946 roku znajdował  się w Kołomyi, stolicy Pokucia, regionu położonego na dawnych polskich kresach wschodnich, obecnie należącego do Ukrainy. Tam od wielu stuleci wierni przybywali do obrazu Matki Bożej do kościoła ojców dominikanów. Podczas jednego z licznych najazdów kozackich lub tatarskich, obraz został zniszczony. W 1635 roku w jego miejsce wstawiono kopię wizerunku Madonny Jasnogórskiej, bowiem według legendy oba obrazy zostały wykonane w tym samym czasie i tak samo sprowadzone do Polski przez księcia Władysława Opolczyka. Po II wojnie światowej obraz został w tajemnicy przewieziony do Polski przez repatriantów z Kołomyi. Do 1956 roku, kiedy to został przekazany do Skomielnej Czarnej, przechowywany był w krakowskim klasztorze ojców kapucynów. W 1993 roku w odzyskanym przez katolików kościele w Kołomyi umieszczono kopię wizerunku Maryi. W Skomielnej Czarnej uroczyście obchodzone są odpusty 31 maja w Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny oraz 26 sierpnia w święto Matki Boskiej Częstochowskiej.


Powiązane treści