Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Wycieczka rowerowa Dookoła Krynicy-Zdroju

Wycieczka rowerowa Dookoła Krynicy-Zdroju

Widok na osobą jadącą na rowerze po leśnej ścieżce. Wokół las.
Krynica-Zdrój
Krynica-Zdrój (deptak) – stok Góry Parkowej – Szczawiczne – Zawodzie – Czarny Potok – Jaworzyna Krynicka – Polana Czubakowska – Drabiakówka – Słotwiny Arena – Przełęcz Krzyżowa – Krynica-Zdrój (deptak)

POBIERZ TRASĘ ROWEROWĄ W FORMIE GPX

długość trasy 34 km asfalt 6 km poza ruchem 26 km
suma podjazdów 880 m szuter 5 km boczne drogi 8 km
suma zjazdów 890 m teren 23 km główne drogi 0 km

 

Krynica-Zdrój to doskonałe miejsce nie tylko na uzdrowiskowe wygrze­wanie się na słońcu przy fontannach parku Dukieta czy leniwe drep­tanie przez Bulwary Dietla od pijalni wód mineralnych do kawiarenek prowadzonych w zabytkowych budynkach. To również doskonałe miej­sce na przyjazd z rowerem górskim, żeby się przekonać, co przygoto­wano w okolicach uzdrowiska pod tę dyscyplinę sportu. Na śladzie tej wycieczki skondensowane jest chyba wszystko, bo dzięki niemu przetoczycie się niespiesznie po słynnym deptaku czy odcinkami trasy VeloKrynica, poznacie naturalne ścieżki górskie i drogi do­jazdowe pod okoliczne wyciągi. Będzie też możliwość zwiedzenia wieży i platformy widokowej, a na sam koniec będziecie mogli po­równać, jak się ma jazda po naturalnych ścieżkach do „flow”, jakie można osiągnąć na specjalnie przygotowanych trasach zjazdowych nowego Bike Parku Słotwiny. Wszystko to w postaci zgrabnej pętli wokół Krynicy-Zdroju. Trasa jest oparta w dużej mierze na szlaku pod nazwą „Zuber”, który jest jedną z ośmiu tego typu ścieżek dla kolarstwa górskiego wytyczonych przez Krynicką Organizację Tury­styczną.

„Zuber” jest oznakowany w terenie piktogramami rowerzysty w ko­lorze zielonym i startuje tak jak wszystkie z tych ścieżek – z kry­nickiego deptaka. Co do dojazdu, to Krynica-Zdrój jest ostatnim przystankiem jednej z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce, więc tym mocniej rekomendujemy skorzystanie z tego środka transportu, jeśli odpoczywacie w którejś z miejscowo­ści położonych w Dolinie Popradu. Można też oczywiście dotrzeć tu samochodem. Jeden z parkingów jest zaraz obok stacji kolejo­wej, przy ul. Henryka Ebersa, skąd nasz ślad wędruje w teren. Nie zraźcie się bardzo stromym początkiem podjazdu na zbocza Góry Parkowej. Potem odcinek wytyczony po leśnych ścieżkach i duk­tach zdecydowanie łagodnieje, żeby spokojnym zjazdem dotrzeć do drogi wojewódzkiej DW971. Tu specjalnie porzucacie wyznaczo­ną trasę, przekraczacie drogę i gruntowym łącznikiem lądujecie na zielonej nitce szlaku VeloKrynica. Jeśli nie jechaliście jeszcze tą

ścieżką, to będzie to doskonała okazja, żeby przetestować jej jak naj­dłuższy odcinek, nawet kosztem ponownego przekraczania ruchliwej drogi wojewódzkiej. Jeśli droga wam się spodoba, to miejcie z tyłu gło­wy fakt, że Krynica-Zdrój z opcją pociągu jest też idealnym miejscem startu genialnej, całodziennej wycieczki rowerowej po szlakach Velo­Krynica i EuroVelo11 aż do Starego Sącza. Opuszczacie wygodne ścieżki nad Kryniczanką i lokalnymi dróżkami wjeżdżacie nad Czarny Potok. Na jednym z placyków znajduje się tu mały pumptrack, na którym można sobie poćwiczyć wchodzenie w ciasne bandy. Pod dolną stacją wycią­gu na Jaworzynę Krynicką jedzie się dość nudną drogą, a prawdziwa wspinaczka zaczyna się dopiero na drodze dojazdowej pod górną sta­cją. Pozostaje oczywiście możliwość skorzystania z gondolki, ale dro­ga w górę nie jest technicznie wymagająca i poradzi sobie z nią każdy średnio zaawansowany rowerzysta. Nagrodę za wspinaczkę odbierzecie na szczycie, który można jeszcze podwyższyć o parę metrów dzięki ta­rasowi widokowemu na górnej stacji. Widzicie kolejną wieżę na hory­zoncie? To będzie cel waszego następnego przystanku, a dotrzecie tam, jadąc po szlakach i górskich ścieżkach przez Polanę Czubakowską oraz Drabiakówkę.

Gdy dotrzecie pod wieżę widokową w koronach drzew na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, musicie podjąć ważną de­cyzję: czy korzystacie z tej atrakcji już teraz, czy najpierw przetestuje­cie jedną z kilku tras zjazdowych, jakie powstały w ramach tutejszego bikeparku. Na proponowanym śladzie polecany jest zjazd najdłuższą i zarazem najłatwiejszą z nich. Jest to zielona trasa „Dookoła świata” o długości 3,1 kilometra i spadku 5%. To bardzo łatwy szlak, jednokierunkowy, odpowiednio ubity, bez korzeni czy kamieni, za to z bezpiecznymi mul­dami oraz profilowanymi zakrętami. Dodatkowo poprowadzony jest przez las i polany, więc podczas zjazdu można podziwiać piękne wi­doki. Trasa kończy się tak jak i pozostałe – pod dolną stacją kolejki krzesełkowej, więc jeśli chcecie sprawdzić je wszystkie i potem jesz­cze powtórzyć zabawę, to zdecydowanie polecamy skorzystać z tej opcji wielokrotnego transportu na górę. Zabawę kończycie podjazdem po drodze technicznej ośrodka do miejsca, w którym łapiecie zielony szlak rowerowy/pieszy i nim wracacie przez Przełęcz Krzyżową do cen­trum Krynicy-Zdroju.

Mapa rowerowa trasy Dookoła Krynicy - Zdrój


Brak obiektów w wybranej kategorii.

Powiązane treści