Małopolska na ekranie

Widok na drewniane szałasy, góry i polanę z krokusami w Dolinie Chochołowskiej.
Zachęcamy do wirtualnego zwiedzania także za sprawą magii kina.

Małopolska na ekranie

„Janosik” (1973 r./ 1974 r.) reż. Jerzy Passendorfer

W obecnych czasach, gdy zobowiązani jesteśmy pozostać w domu i nie mamy możliwości podróżowania,  zwiedzanie wirtualne także za sprawą dzieł kina, oczami filmowych wirtuozów, w towarzystwie doborowej muzyki, jest bardzo trafnym  rozwiązaniem i pomysłem na spędzenie czasu. Dlatego skłaniamy do wspierania i gloryfikowania polskiej turystki, a w tym sztuki za pomocą również takich narzędzi jakim jest X muza.

Sztuka filmowa i jej odbiór nierozerwalnie związana jest z obrazem, który widzimy, a opowiadana historia jest ubrana w szaty scenografii, która nadaje klimat tego, co możemy odczuć zagłębiając się w opowieść. Dlatego tak ważny dla twórców kinematografii i danej realizacji jest wybór właściwego miejsca bądź planu, gdzie będzie toczyć się historia.

Nie bez powodu wielu -  nie tylko polskich, ale również zagranicznych -  autorów filmu, wybierało wielokroć Małopolskę, jako miejsce osadzenia akcji zdarzeń. Przepiękne górskie tereny, wspaniałe zabytki, legendarne miasta, niesamowity folkowy klimat, urokliwa przyroda oraz dotknięte, wielkiego formatu, historią miejsca... To wszystko ofiaruje nam Małopolska i z tego wszystkiego  chętnie czerpali znani twórcy kina tacy jak: Steven Spielberg, Jerzy Hoffman, Krzysztof Kieślowski czy Andrzej Wajda wybierając Kraków i inne lokalizacje regionu jako miejsca akcji swoich filmów.

Wędrując po kartach historii obrazów kręconych w Małopolsce, chcąc podziwiać piękno górskich plenerów,  chętnie sięgniemy po serial oraz film Jerzego Passendorfera „Janosik”. Akcja toczy się w pierwszej połowie XIX wieku w górach, a sztandarowa rola Marka Perepeczki  jako słynnego karpackiego rozbójnika, który wędruje ze swoimi towarzyszami przeżywając szereg przygód, jest już w polskiej kinematografii wręcz kultowa. Wraz z plejadą polskich aktorów płyniemy przez nierzadko humorystyczną fabułę serialu, a nasze oko może ucieszyć piękny górski krajobraz.

Zdjęcia do serialu były realizowane  w wielu przepięknych, malowniczych i zaczarowanych miejscach Małopolski. Jedną ze scenerii był Rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami koło Nowej Białej. Ten pieniński krajobraz dawał znakomite tło dla perypetii bohaterów - przełom rzeki z widokiem na Tatry Wysokie, wapienne skały, jaskinie i dzika przyroda, to wszystko zobaczymy na klatkach tego znakomitego serialu. W innym odcinku podróżując z bohaterami „Janosika”  odwiedzimy Dolinę Chochołowską, czyli najdłuższą dolinę w polskich Tatrach Zachodnich. Dolina leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a jej zniewalające widoki i polany wprawiają nas w wyjątkowy klimat.

Niezwykle efektownie prezentuje się kolejny pejzaż Małopolski, który zagrał w tej produkcji - okazała budowla na północ od Krakowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, czyli Zamek w Pieskowej Skale. Ten zachwycający obiekt, z którego rozciągają się nie mniej zachwycające widoki, był tłem garści znamienitych filmów, ale to właśnie Janosik i jego filmowy ciemiężyciel - Hrabia Horvath, gwarantują nam doskonałe sceny toczące się na dziedzińcu zamku. Dla niektórych turystów był to niejednokrotnie główny powód odwiedzin zamku.:) Również inne miejsca na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego posłużyły za tło serialu. Trudno się dziwić biorąc pod uwagę wyjątkową florę, faunę, jaskinie i ogrom mniejszych czy większych skał. Nie zdradzając fabuły ( tym, co jeszcze serialu, ani filmu nie widzieli) dyskretnie przedstawimy ostatniego, wspaniałego protagonistę - kościół św. Michała Archanioła w Dębnie. Ten obiekt, będący jedną z ikon Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce pochodzi z 1490 roku, a od roku 2003 i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To prawdziwa perła architektury, którą wirtualnie możemy odwiedzić od środka wraz z Markiem Perepeczko i jego kompanami w towarzystwie podniosłej muzyki kościelnych organów. Zbliżenia na polichromię i zaciemnione wnętrze kościoła i ołtarz wprowadzają nas w patetyczny nastrój. Co ciekawe Janosik wraz z Maryną wchodzą na swój ślub do kościółka w Dolinie Chochołowskiej, natomiast wnętrze kościoła jest kościołem w Dębnie. Magia kina pozwala na to, by wychodząc z kościoła znów znaleźli się w Dolinie Chochołowskiej.

Serial „Janosik” z 1973 r. dostępny jest w całości na platformie TVP VOD: https://vod.tvp.pl/website/janosik,35228570

 

 

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets