Polecamy filmy z cyklu „Małopolska Nieznana”

Ruiny średniowiecznego zamku wśród zieleni
“Małopolska Nieznana” to sześć filmów, ukazujących nasz wyjątkowy region z innej, nieoczywistej perspektywy, z jaką mieszkańcy kraju, jak i turyści nie spotykają się na co dzień. Dzięki filmom poznasz ciekawe, ale leżące poza utartym szlakiem miejsca turystyczne Małopolski. Cykl tych krótkich filmów to w sumie 30 minut pełne wyjątkowych historii i niezapomnianych krajobrazów. Daj się ponieść przygodzie! Poznaj nieznane! Zobacz na filmie, a później wyrusz w trasę!

Racławice. Niewielka, aczkolwiek istotna dla Polaków wieś położona na Wyżynie Miechowskiej. Na jej terenie rozegrała się jedna z bitew o niepodległość Polski w czasie Powstania Kościuszkowskiego, nazywana Bitwą pod Racławicami, znana z bohaterstwa chłopów uzbrojonych w kosy. Sukces kosynierów spod Racławic bardzo szybko stał się elementem powstańczej propagandy, która wzmocniła morale walczących Polaków. Racławice to prawdziwy rarytas turystyczny, będący punktem obowiązkowym na liście wakacyjnych wycieczek wszystkich miłośników historii.

 

W Szczawnicy znajduje się wodospad Zaskalnik, który pomimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, jest bardzo widowiskowy. Wodospad i jego otoczenie przyciąga turystów i wczasowiczów, jednak wciąż wielu odwiedzających Szczawnicę, nie ma pojęcia o jego istnieniu. Zaskalnik to miejsce idealne dla tych, którzy marzą o spokojnym wypoczynku na łonie natury. Miejsce, w którym łatwo odetchniesz od zgiełku dużego miasta, przechadzając się w słońcu wzdłuż spływającej strumieniami wodą.

 

Zamki od dawna przyciągają wzrok i wzbudzają emocje wśród zwiedzających. Średniowieczne budowle,  nierzadko zrujnowane i opuszczone, stanowią jeden z elementów wielkiej historii, wzbudzają podziw i napawają dumą. Najsłynniejsze zamki Polski to „Orle Gniazda”, do których należy zamek w Bydlinie. Choć dziś zachowały się wyłącznie zamkowe ruiny, wciąż wzbudza zainteresowanie turystów.

 

 

" ... póki jeszcze służyła jesienna pora chodziłem w pole i ukryty w gęstwinach układałem rymy ...". Tak o kamieniach Brodzińskiego pisze sam ich patron - Kazimierz Brodziński. To właśnie tam pisarz znajdował natchnienie dla swoich wierszy. Dzisiaj będące jednym z pomników przyrody kamienie to miejsce idealne nie tylko do wielogodzinnych rozmyślań, ale także warunki idealne dla spokojnego wypoczynku rodzinnego na łonie natury. Miejsce to znajduje się na pieszym szlaku turystycznym oznaczonym kolorem niebieskim, który ciągnie się od Bochni do Tymbarku na długości ponad 40 km, przebiegając przez wiele ciekawych i mało znanych atrakcji.

 

Nie od dziś wiadomo, że miejsca kultu religijnego cieszą się dużym zainteresowaniem turystycznym wśród zagranicznych turystów. Jeśli należysz do tych, którym największe światowe kościoły i bazyliki są doskonale znane, z pewnością zachwycisz się Cerkwią w Kwiatoniu. To miejsce idealne dla tych, dla których podczas wycieczek ważne są nie tylko walory przyrodnicze, ale kulturowe, zwłaszcza, że Cerkiew w Kwiatoniu znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO.


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets