Śladami Wincentego Witosa po Małopolsce. Wierzchosławice wyrosły na stolicę ruchu ludowego

Drewniany, parterowy, wiejski dom z niewielkim gankiem, przed domem ogródek ogrodzony płotem.
Gdzie na wycieczkę mogą się udać miłośnicy historii i podróży śladami nieoczywistymi? Na tarnowskie ziemie! W ramach odkrywania Małopolski szlakami tematycznymi, zabieramy Was do wsi Wierzchosławice, miejsca w którym urodził się i mieszkał Wincenty Witos, działacz ruchu ludowego i trzykrotny premier naszego kraju. I można jeszcze przypomnieć, że Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa.

Wierzchosławice za sprawą Witosa ożyły

Wierzchosławice to niewielka wieś w powiecie tarnowskim, która może być świetnym pomysłem na jednodniową wycieczkę śladami naszej historii. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pojawiła się w księgach już w 1326 roku. Spokojna i sielska wieś nie wyróżniała się niczym szczególnym, aż do momentu, kiedy urodzony tutaj młodzieniec, Wincenty Witos objął stanowisko wójta.

Wierzchosłowice za sprawą jego urzędu ożyły! Oprócz szybko rozwijającej się infrastruktury, w ramach której powstała pierwsza mleczarnia, młyn, gminna kasa oszczędności oraz straż pożarna, wieś wyrosła na ważną stolicą ruchu ludowego. Organizowano tu strajki oraz wiece chłopskie.

Ciekawostką wartą uwagi jest obecność w Wierzchosławicach Władysława Reymonta, który podczas uroczystych dożynek, w nowo wybudowanym domu ludowym, świętował z mieszkańcami przyznanie literackiej nagrody Nobla.

Wierzchosławice i Zaduszki Witosowe

Dziś Wierzchosławice to miejsce pamięci Wincentego Witosa. Co roku organizowane są tutaj Zaduszki Witosowe, a we wsi można spacerować po śladach wielkiego polityka. Wciąż stoi Dom Ludowy i stary dom rodziny Witosów, zwany Starym Domem. Jest również zagroda Wincentego Witosa, składająca się z domu mieszkalnego, stodoły, stajni oraz piwnicy i funkcjonuje pod nazwą Nowa Zagroda.

Co ciekawe, budynki wchodzące w jej skład przetrwały do dziś w stanie prawie nienaruszonym, a liczą sobie ponad sto lat! Stary Dom i Nowa Zagroda tworzą razem arcyciekawe Muzeum Wincentego Witosa. Placówka znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej i posiada certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom.

Nie tylko spacer wzdłuż Dunajca

Ale nie tylko dla Wincentego Witosa warto przyjechać do Wierzchosławic! Ta tarnowska wieś to bardzo przyjemne miejsce do rekreacji. Po zwiedzaniu zabytków związanych z życiem i działalnością Wincentego Witosa, możecie wybrać się na spacer wzdłuż rzeki Dunajec, która przepływa przez wieś, a także udać się na leśną wędrówkę malowniczą ścieżką edukacyjną, która poprowadzi Was przez bogactwo natury tutejszej ziemi. Warte uwagi są również stawy Wierzchosławickie, w których hoduje się słynne w regionie karpie, będące lokalnym przysmakiem.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets