Zwiedzaj Małopolskę z nowoczesnymi technologiami!

Kolorowa grafika - mężczyzna z telefonem stoi na tle rynku krakowskiego i kościoła mariackiego.
Małopolska może pochwalić się wyjątkowym bogactwem pięknie ukształtowanych terenów oraz mnogością atrakcji turystycznych.

Tutaj na południu piętrzą się najwyższe polskie góry - Tatry, tędy, z zachodu na wschód, biegnie dolina największej polskiej rzeki Wisły, tu wreszcie krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne wschód-zachód i północ-południe. Mamy aż sześć parków narodowych, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, rezerwaty przyrody i pomniki przyrody. Te ziemie były jedną z kolebek państwowości polskiej, dlatego przetrwało na nich kilkadziesiąt zamków, wiele wsi i miast o zabytkowych układach urbanistycznych wraz z historyczną zabudową, kościoły i dwory. Na obszarze województwa działa wiele muzeów i skansenów, mamy sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe. Żyje tu ponad trzy miliony obywateli kraju, którzy reprezentują wiele grup etnicznych, wśród nich są Łemkowie, Ormianie, Romowie, Słowacy i Ukraińcy oraz Żydzi. Województwo Małopolskie wyróżnia się również niezwykle bogatym i urozmaiconym folklorem, wciąż żywym w bardzo wielu miejscach, mimo globalizacyjnej unifikacji. Na obszarze województwa wytyczono liczne tematyczne szlaki turystyczne. Z tych wszystkich powodów Małopolska, należy do najatrakcyjniejszych turystycznie obszarów w kraju.

Aby udostępnić i przybliżyć turystom i mieszkańcom Małopolski jej niezwykłą i bogatą ofertę turystyczną, Samorząd Województwa Małopolskiego podjął się realizacji projektu pn.” m_MSIT – mobilny Małopolski System Informacji Turystycznej”. Jego celem jest stworzenie i udostępnienie turystom i mieszkańcom Małopolski platformy cyfrowej, która umożliwi prezentację oferty turystycznej Regionu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i narzędzi multimedialnych, a także ułatwi dostęp do informacji z dziedziny turystyki oraz umożliwi samodzielne zwiedzanie Regionu. Projekt współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 i podzielony na kilka etapów.

W ramach projektu powstał nowy regionalny portal turystyczny visitmalopolska.pl, aplikacja mobilna „VisitMałopolska”, planer podróży, system publikacji, aktualizacji i zarządzania treścią oraz zamontowane zostały w atrakcjach turystycznych beacony. Dzięki temu pozyskanie najświeższych informacji turystycznych z Małopolski jest łatwe, szybkie i kompletne. Aplikacja „VisitMałopolska" i portal visitmalopolska.pl posiadają kilka bloków tematycznych – od wydarzeń, które aktualnie mają miejsce, po planer podróży, a także:

Grafika przedstawiająca telefon

AKTUALNOŚCI - najświeższe informacje o tym, co dzieje się w regionie.

WYDARZENIA - informacje dotyczące wydarzeń, które mają się odbyć
w najbliższym czasie od wystaw i koncertów po spotkania naukowe.

MIEJSCA - wykaz atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia z Małopolski. Miejsca te możemy filtrować po wybranych parametrach.

ULUBIONE - zgromadzimy tu miejsca, które szczególnie nas interesują, do których chcemy szybko wrócić.

MAPA regionu z kilkoma rodzajami podkładów i możliwością wyszukiwania miejsc.

PLANER PODRÓŻY – narzędzie do ułożenia własnego planu zwiedzania regionu, wybierając najbardziej interesujące punkty.

TRASY TURYSTYCZNE - proponowane trasy.

MODUŁY TEMATYCZNE - artykuły i opisy miejsc związanych z wybranymi tematami np. góry, rower.

ROZMÓWKI - szybki dostęp do podstawowych zwrotów potrzebnych podczas podróży i ich tłumaczeń w 8 językach.

POCZTÓWKA -  przesłanie pozdrowień do znajomych i rodziny z wybranym zdjęciem z Małopolski

GRY TERENOWE - zwiedzamy i bawimy się jednocześnie zdobywając nagrody.

NUMERY ALARMOWE -  szybki dostęp do alarmowych nr telefonów, np. w razie wypadku

WIRTUALNY ASYSTENT -  podpowie gdzie warto pojechać w oparciu o preferencje użytkownika.

 

Aby zainstalować bezpłatną aplikację na swoim urządzeniu wystarczy skorzystać z ogólnodostępnych sklepów internetowych Google, Windows lub Play. W wyszukiwarce należy wpisać „VisitMałopolska”, a następnie wybrać „ZAINSTALUJ”. Po chwili będziemy mogli cieszyć się niezwykle praktycznym panelem, dzięki któremu zawsze będziemy na bieżąco z tym, czym żyje Małopolska. Aplikacja posiada funkcję wysyłania powiadomień PUSH, dzięki czemu w każdej chwili i właściwie w każdym miejscu można pobrać najnowsze informacje dotyczące oferty turystycznej Małopolski. Zarówno aplikacja jak i portal działają w 8 wersjach językowych.

 

Grafika przedstawiająca laptop

Ważnym elementem tego etapu projektu była instalacja w 181 obiektach na terenie całego województwa 1000 beaconów, które współdziałając z aplikacją mobilną VisitMałopolska ułatwiają zwiedzanie i czynią je atrakcyjniejszym. Beacon (z języka angielskiego latarnia) to urządzenie wysyłające sygnał odbierany przez aplikację mobilną, która wyświetla treści z danym urządzeniem powiązane. Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie i włączeniu bluetooth, będąc w obiekcie wyposażonym w beacony będziemy odbierać powiadomienia i wyświetlać treści powiązane z tym obiektem czy wybranym w nim eksponatem. Będziemy mogli przeczytać jego opis, zobaczyć zdjęcie, czy obejrzeć materiał filmowy. O zamontowaniu w danym obiekcie beaconów informuje tabliczka informacyjna przy wejściu. Pełna lista obiektów z beaconami dostępna jest poniżej.

 

W ramach projektu m_MSIT przygotowano również wirtualne spacery, dostępne pod adresem spacery.visitmalopolska.pl. Dzięki nim odwiedzisz ponad 130 atrakcji, które zobaczysz podczas 16 różnych spacerów. To dobry sposób na poznanie regionu, powspominanie i lepsze poznanie zabytków i miejsc. 11 spacerów zostało wykonanych w technologii 3D i 2D, zaś 5 kolejnych w technologii 2D.

Aby móc odtworzyć spacery powstała aplikacja rozprowadzająca w technologii 2D dostępna online w Internecie oraz aplikacja offline umożliwiająca odtwarzanie wirtualnych spacerów 3D na goglach VR. Aplikację na gogle należy pobrać i zainstalować na swoim komputerze połączonym z goglami VR i cieszyć się spacerami.