Tatry i Beskidy: 22 - 23 stycznia - trudne warunki do uprawiana turystyki na górskich szlakach

Turysta na szlaku zimą w górach
Kolejny trudny weekend do uprawiania turystyki w górach Małopolski, ale prognozy się poprawiają. W Tatrach 3 (wysoki) stopień zagrożenia lawinowego. Porywisty wiatr radykalnie obniża temperaturę odczuwalną (nawet do –25 stopni C) i zawiewa szlaki. Odradzamy wycieczki w górne partie Tatr, na Babią Górę i Turbacz. Uwaga, prognozy wskazują warunki orientacyjne, które mogą ulec zmianie.

W wysokich partiach Tatr widoczność jest ograniczona do kilkuset metrów. Na szczytach wieje do 60 km na godzinę, w dolinach do 30. O trudnych warunkach w Tatrach niech świadczy przypadek turystów, którzy w piątek późnym popołudniem utknęli pod Kopą Kondracką, a więc w terenie dostępnym nawet niezaawansowanym wędrowcom. Śnieżyca i silny wiatr sprawiły, że nie byli oni w stanie zejść do Zakopanego. Ze względu na trudne warunki, zagrożenie lawinowe i śnieżycę, także ratownicy TOPR nie potrafili do nich dotrzeć. Za pomocą drona dostarczono turystom niezbędny sprzęt i przetrwali oni noc w śnieżnej jamie. Akcja w której brało udział 28 ratowników zakończyła się dopiero o godz. 16 w sobotę. Tym razem nie doszło do tragedii.

Tatry

 • Stopień zagrożenia lawinowego w piątek: 3 - znaczny (w skali pięciostopniowej).

  Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

  Przewidywane zagrożenie lawinowe w sobotę i niedziele - 3 - znaczny. Komunikat lawinowy TOPR: TUTAJ
 • Pokrywa śnieżna: 10 do 70 centymetrów.

Przewidywane warunki pogodowe w czasie weekendu:

 • Zachmurzenie: w sobotę pełne zachmurzenie, w niedzielę raczej słonecznie
 • Opad śniegu: w sobotę do ok 5 cm, w niedzielę bez opadu
 • Wiatr: od 30 do 35 kilometrów na godzinę, północno-zachodni i północny
 • Temperatura: -18 do -13
 • Temperatura odczuwalna: do -27

Uwaga, szlaki nadal śliskie, powyżej 1 700 metrów nad poziomem morza wzrasta zagrożenie lawionowe i siła wiatru.

W poniedziałek poprawa pogody, słonecznie, nadal silny wiatr.

(W Tatrach występuje duża zmienność pogody, prognozy mają wartość orientacyjną)

Babia Góra

 • Stopień zagrożenia lawinowego: 2 - umiarkowany (w skali pięciostopniowej). Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje na stromych stokach, głównie w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiejący bardzo silny wiatr. Są to przede wszystkim żleby, kotły, zagłębienia terenu ale również strome miejsca gdzie nowe opady są gromadzone na starej twardej warstwie. Bardzo silny wiatr buduje nawisy oraz gromadzi śnieg za przełamaniami terenu w formie tzw. desek słabo związanych ze starą warstwą. Ze względu na zmienne kierunki wiatru miejsc niebezpiecznych należy się spodziewać na różnych wystawach. Na znacznej części obszaru pokrywa stabilizowana jest przez wystającą roślinność i kamienie. Wzrost pokrywy wraz ze wzrostem wysokości. Komunikat lawinowy dla Babiej Góry: TUTAJ
 • Pokrywa śnieżna: 30-70 centymetrów

Przewidywane warunki pogodowe w czasie weekendu:

 • Zachmurzenie: w sobotę całkowite, w niedzielę przejaśnienia
 • Opad śniegu: do 5 cm
 • Wiatr: do 60 kilometrów na godzinę, północno-zachodni i północny.
 • Temperatura: do -15
 • Temperatura odczuwalna: -27

W poniedziałek słonecznie, nadal silny wiatr

Turbacz

 • Pokrywa śnieżna: do 60 centymetrów

Przewidywane warunki pogodowe w czasie weekendu:

Zachmurzenie: w sobotę całkowite, w niedzielę możliwe przejaśnienia

Opad śniegu: w sobotę około 1 cm, w niedzielę bez

Wiatr: do 45 kilometrów na godzinę, północno-zachodni i północny

Temperatura: do - 12

Temperatura odczuwalna: do -23

W poniedziałek: słonecznie, silny wiatr, niska temperatura

 • Jak przygotować się do zimowej wyprawy w góry: TUTAJ
 • Jak ustrzec się lawin: TUTAJ

Na drogach

Trudne warunki. Zamiecie, wiatr będzie nawiewał śnieg na drogi.

 

#Najważniejszewrócić

Część z powyższych uwag może wydawać się oczywista, wręcz trywialna. Doświadczenia ratowników górskich wskazują jednak, że są turyści kompletnie bez wyobraźni, którym wydaje się, że warunki poruszania się po mieście, niczym nie różnią się od tych panujących w górach. Stąd liczne działania edukacyjne mające przypominać o niebezpieczeństwach związanych z brakiem szacunku dla majestatu gór.

Jednym z nich jest akcja „Najważniejsze wrócić” prowadzona przez Małopolską Organizację Turystyczną i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jej organizatorzy w cyklu filmików przypominają najważniejsze reguły zachowania się górach, tłumaczą z jakimi zagrożeniami można się spotkać i jak na nie reagować.

Wędrując po Tatrach czy masywie Babiej Góry, przyda się znajomość lawinowego ABC. Częste wędrówki w terenie zagrożonym lawinami powinny skłonić nas do zakupu zestawu lawinowego wyposażonego w detektor i przećwiczenia, jak z niego korzystać.

W stresie, przy wychłodzeniu, trudno się skupić. Dlatego bezwzględnie trzeba zapisać w telefonie numer do służb ratunkowych

– 601 100 300.

Warto też zainstalować aplikację Ratunek, która ułatwi ratownikom akcję poszukiwawczą.

Do zobaczenia na szlakach Małopolski!

 

Multimedia